Slušně vydělávající kaučuk. Sołowowovi se v Česku daří

Nejbohatší polský byznysmen Michał Sołowow vydělává v Česku na kaučuku díky firmám Synthos Kralupy a Synthos PBR.

Slušně vydělávající kaučuk. Sołowowovi se v Česku daří
ilustrační foto | Shutterstock.com

Osmapadesátiletý Michał Sołowow je nejbohatším polským byznysmenem. K jeho bohatství, jež se počítá v řádu miliard dolarů, přispívají i jeho byznysové aktivity v Česku. Tedy konkrétně dva závody na výrobu syntetického kaučuku – Synthos Kralupy a Synthos PBR. První koupil v roce 2007 od Unipetrolu, druhý vybudoval s využitím investiční pobídky od české vlády.

Podle výroční zprávy za rok 2019, kterou Synthos Kralupy zveřejnil teprve nedávno, vykázal podnik čistý zisk 790 milionů korun při tržbách 14,5 miliardy korun. Oproti roku 2018 oba hlavní ukazatele klesly. Konkurence na trhu totiž vzrostla a ceny i ziskové marže spadly. Navzdory poklesu Synthos Kralupy dál patří mezi nejziskovější české podniky v chemickém průmyslu. 

Totéž platí pro sesterský podnik Synthos PBR, který měl loni čistý zisk 689 milionů korun při tržbách 3,66 miliardy. Vyrobený kaučuk nachází uplatnění hlavně při výrobě pneumatik; mezi největší odběratele suroviny z Kralup nad Vltavou patří koncerny Continental, Michelin, Trelleborg a Bridgestone.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit