Slábnoucí pandemie ovlivní poptávku po vakcínách. Farmagigantům padají akcie

Ochabnutí omikronové vlny ovlivňuje očekávané vysoké zisky Pfizeru či Moderny. Oběma výrobcům vakcín po zhoršení výhledu v letošním roce klesají akcie.

Slábnoucí pandemie ovlivní poptávku po vakcínách. Farmagigantům padají akcie
ilustrační foto | Profimedia.cz

Po měsících skepse a obav z dalších ničivých vln covidu-19 se prakticky celý svět obrací k optimismu. Varianta omikron neplní nemocnice jako delta, navíc už ve většině zemí vlna opadává. Kromě Evropy se to týká i Spojených států. I jindy velmi opatrný hlavní zdravotnický poradce Bílého domu Anthony Fauci připustil, že USA „se pomalu dostávají z vrcholné fáze pandemie“ a blíží se zrušení většiny zbývajících restrikcí.

Na alespoň částečný návrat k normálu a oživení ekonomiky se těší většina byznysových sektorů. Pozitivní vývoj kolem covidu-19 se ale negativně promítne na firmách, které byly za poslední rok středem pozornosti. V posledních dnech se výrazně propadla hodnota akcií velkých farmaceutických firem v čele s Pfizerem a Modernou.

Výrobce nejrozšířenější světové vakcíny Pfizer už v minulém týdnu oznámil, že prodeje vakcín budou v letošním roce s největší pravděpodobností znatelně nižší, než se původně očekávalo. Reakce trhu byla okamžitá, akcie firmy ihned spadly o šest procent a z tržní hodnoty Pfizeru odepsaly devatenáct miliard dolarů. Po Fauciho výrocích propad akcií pokračoval i v tomto týdnu. Podobně je na tom i partner Pfizeru při výrobě vakcíny, společnost BioNTech, které na začátku týdne spadla hodnota akcií o devět procent.

Vývoj hodnoty akcií Pfizer za poslední měsíc
Zdroj: Yahoo

Pfizer a BioNTech mezitím stále pracují na nové vakcíně, specificky cílené na variantu omikron, která by podle vyjádření výkonného ředitele Pfizeru Alberta Bourly mohla být k dispozici během března. Vzhledem k současnému vývoji ale není jisté, že o ni bude velký zájem.

Modernu postihl na začátku týdne propad dokonce o jedenáct procent. Vakcína proti covidu-19 je navíc jediným komerčním produktem společnosti, takže se dá očekávat, že v příštích týdnech ztratí její akcie ještě výrazněji. Pokles o jedenáct procent potkal i Novavax, který na trh uvádí vakcínu proteinového typu, jež by mohla být přijatelnější pro lidi, kteří odmítají ty dosud schválené, typu mRNA a vektorové.

Rapidní pokles poptávky po vakcínách je patrný i v České republice. Zatímco ještě v polovině ledna počet podaných dávek překonával i hranici šedesáti tisíc denně, v tomto týdnu už se pohybuje kolem hranice deseti tisíc.