Škrtnutých sedm miliard v Innogy

Největší provozovatel podzemních zásobníků v Česku musel přecenit hodnotu svého majetku směrem dolů.

Škrtnutých sedm miliard v Innogy
Innogy, ilustrační foto | Shutterstock.com

Provozní ztráta 6,8 miliardy korun, ztráta po zdanění 5,5 miliardy, to vše při tržbách 1,63 miliardy korun. Tato na první pohled strašidelná čísla vykázala za loňský rok společnost Innogy Gas Storage, což je vlastník a provozovatel šesti velkých plynových zásobníků v České republice. Jejich hodnotu musela firma zredukovat.

Jak společnost uvedla ve výroční zprávě za rok 2019, na základě očekávaných peněžních toků došlo ke snížení hodnoty dlouhodobých aktiv – tedy podzemních zásobníků – z 13,4 miliardy na 6,2 miliardy korun. Zájemců o ukládání plynu má přitom firma poměrně dost. „V průběhu celého roku využívalo služeb společnosti celkem 19 ukladatelů ze čtyř států Evropské unie. Na základě již uzavřených smluv je jisté, že v příštím roce počet zákazníků opět vzroste,“ uvedl Innogy Gas Storage ve výroční zprávě.

Přecenění majetku souvisí s aktuální změnou vlastníka společnosti. Do letošního dubna totiž bylo Innogy Gas Storage dceřinou společností holdingu Innogy Česká republika, nyní ji přebírá mateřský koncern RWE. Podzemní zásobníky totiž nejsou součástí plánovaného prodeje české části skupiny Innogy.

Změny na trhu s plynem, jež se odehrály v posledním desetiletí, provozovatelům podzemních zásobníků doslova kazí byznys. Nesvědčí jim mírné zimy, rozmach burzovního obchodování ani rostoucí dovoz zkapalněného plynu. Zájem o ukládání plynu na zimní sezonu klesá, a spolu s ním padají tržby a zisky majitelů skladovacích kapacit.

Například podle nedávného oznámení oborového sdružení Gas Infrastructure Europe byly plynové zásobníky v Evropské unii ke konci května naplněny ze 73 procent, zatímco průměr za předcházejících pět let činil 45 procent. Vedle Innogy provozují podzemní zásobníky na plyn v Česku ještě společnosti MND Gas Storage a Moravia Gas Storage, které ale zatím loňské výsledky nezveřejnily.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní