Končí šéf E.ON v Česku, nahradí ho první šéfka v historii firmy

Martin Záklasník, který posledních pět let stál v čele E.ON v Česku, z energetické firmy odchází. Na jeho místo nastoupí zkušená manažerka z mateřské firmy

Končí šéf E.ON v Česku, nahradí ho první šéfka v historii firmy
Claudia Viohl | foto E.ON

Druhého největšího dodavatelé elektřiny v Česku E.ON Česká republika zasáhly personální turbulence na nejvyšší místě. Martin Záklasník, který stál v čele společnosti od roku 2016, ze společnosti odchází. Nahradí ho Claudia Viohl z mateřské firmy v Německu. 

Kam Záklasník odchází, není známo. Komunikativní manažer přišel do energetické společnosti z T-Mobile. Byl vnímán jako tahoun zelených a inovativních řešení, jako jsou velkokapacitní baterie, nabídka zelených tarifů nebo takzvaná virtuální baterie. Zároveň měl za úkol zredukovat počty zaměstnanců, což podle zpráv z trhu nebylo vždy jednoduché.  

Jeho éra byla také poznamenaná komplikovaným spojením mateřské firmy s konkurenční Innogy, které se však českého trhu dotklo jen okrajově. E.ON musel Innogy v Česku prodat, aby splnit podmínky Evropské komise. Innogy pak koupila maďarská MVM Group.

Záklasníkova nástupkyně Viohl je první ženou na nejvyšší pozici E.ON v Česku. Stane se tak vedle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, členky představenstva ČEZ Michaely Chaloupkové či šéfky Českého plynárenského svazu Lenky Kovačovské jednou z nejvlivnějších žen tuzemské energetiky.

Viohl působí v E.ON přes dvacet let, naposledy stála v čele nákupu společnosti s více než 50 miliony zákazníky. Za tuto oblast zodpovídala i při spojení s innogy. Respektovaný server Business Insider ji i proto loni zařadil mezi stovku lidí, kteří v následujících letech nejmarkantněji promění podobu evropského byznysu. 

Viohl se aktuálně připravuje na přesun do Prahy. „V Claudii Viohl jsme našli inovativního a zkušeného leadera, který v E.ONu pracuje už 20 let. Claudia reprezentuje nejen významný krok co se týče diverzity, ale i stability,“ komentoval provozní ředitel mateřského E.ON Karsten Wildberger.