Šedý byznys regulace nezastaví

Byl jedním z prvních, kdo začal vydělávat na ubytování turistů v soukromých bytech. Trh se za 10 let podle Jana Lukáčika úplně změnil. Velká část je v šedé zóně.

Šedý byznys regulace nezastaví
Jan Lukáčik | Tomáš Novák týdeník HROT

Nevzdám to. Bytů se budu držet jako klíště, komentuje Jan Lukáčik aktuální situaci na trhu krátkodobých podnájmů. Před příchodem čínské chřipky spravoval čtyři desítky bytů, které nabízel turistům k ubytování při jejich návštěvě Prahy. Byznys šlapal jako hodinky, díky růstu turismu nebyl problém udržovat všechny nemovitosti obsazené po většinu roku. Pak se ale podnikání ze dne na den zhroutilo. 

Lukáčikovi se povedlo celé portfolio bytů pronajmout na celý rok. V době nástupu pandemie kvůli tomu v roušce prováděl zájemce na prohlídkách a nabízel jim bydlení na nejlepších adresách v metropoli. „Nájemník jel výtahem, já běžel po schodech, abychom dodrželi sociální distancování, oba samozřejmě v rouškách. Bylo to dobrodružné,“ vzpomíná. 

Přesto pro něj ale každý měsíc v úsporném režimu znamená vysoké ztráty. „Jeden z bytů jsem pronajal za 13,5 tisíce. Hypotéka na něm je přitom 30 tisíc,“ naznačuje, jak rychle se byznys propadá do červených čísel. „Bytů se ale fakt vzdát nechci. Trvalo mi dlouho tak kvalitní nemovitosti sehnat, investoval jsem stovky tisíc do rekonstrukcí... Nechci o to všechno přijít,“ vysvětluje, proč je ochotný držet portfolio nemovitostí v centru Prahy i za cenu prodělků.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit