Rozbitá ústa solárníků

Pokud nám musíte rozbít hubu, udělejte to aspoň tak, ať nám zůstanou zuby. Vzkaz zhruba tohoto významu vyslala směrem k vládě Komora OZE, lobbistická organizace hájící zájmy podnikatelů v zelené energetice.

Komora odmítá přísnější regulaci ziskovosti obnovitelných zdrojů, s níž přišla vláda premiéra Andreje Babiše, ale zároveň státu nabízí jiné řešení, jak zisky z provozování elektráren odčerpat do státní kasy.

Komora OZE totiž v minulém týdnu překvapivě navrhla zvýšit takzvanou solární daň pro elektrárny dokončené v roce 2010, a to z deseti na 20 procent z tržeb za vyrobenou elektřinu. Současně vyzvala, aby se po sedmi letech obnovila srážková daň pro fotovoltaické elektrárny z roku 2009, a sice ve výši deseti procent z tržeb. Komora OZE vypočítala, že by stát tímto krokem snížil náklady na dotování zelené energetiky o zhruba pět miliard korun ročně.

Návrh má logiku. Zavedení nízkého limitu pro ziskovost hlavně solárních elektráren ohrozí splácení bankovních úvěrů a dalších závazků. Řada investorů by zbankrotovala a přišla o všechno. Solární daň v navržené výši jim výrazně sníží zisky, ale likvidační pro ně nebude. Ovšem je tu jeden háček. Přijetí zmíněného návrhu by velmi prospělo majitelům větrných a malých vodních elektráren, kterým by stát na zisk nesáhl. A právě oni mají v Komoře OZE silný vliv.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní