Roušková anarchie v Německu

Také v Německu se rozdávání ochranných pomůcek zvrhlo v chaos

Stejně jako česká vláda se i Němci rozhodli obdarovat důchodce a ohrožené skupiny ochrannými pomůckami proti koronaviru. Tamní vláda nesvěřila logistickou megaakci dýchavičné státní firmě, jakou je Česká pošta. Seniorům rozesílá pouze poukázky, ti si pak mohou zajít do lékárny, doplatit dvě eura a odnést si 12 respirátorů typu FFP2. Vláda pak lékárníkům doplatí šest eur za kus, celkem erár respirátory přijdou na 2,5 miliardy eur.

Celá akce se však i v Německu zvrhla v neuvěřitelný chaos. Začalo to už v tiskárně, která nestíhá poukazy pro 34 milionů lidí tisknout. Zatímco některé spolkové země už zavedly povinnost nosit FFP2 ve veřejné dopravě, mnoho seniorů stále čeká na respirátorové bony, které měli obdržet už počátkem ledna.

Nečekají naopak někteří nebožtíci, jejichž úmrtí systém nezaznamenal, a dokonce děti, které se k překvapení svých rodičů rovněž ocitly mezi adresáty. Podle dostupných informací za to může chyba v systému, který nerozlišuje mezi staletími a rok narození 2015 je pro něj stejný jako 1915. Volný trh byl samozřejmě jako obvykle pružnější. Diskontní řetězce mezitím nabídly respirátory za méně než jedno euro za kus, a tak i někteří lékárníci začínají celou akci kritizovat jako mimořádné plýtvání.

To je také asi jediný rozdíl oproti Česku. Z anonymních dodavatelů předražených roušek státu si zatím nikdo na přemrštěnou cenu nestěžoval.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní