Rána i pro hazard. Covid ničí Vegas

Koronavirus má na hazard v USA dvojí účinek. Velká kasina v Las Vegas hlásí problémy, malá regionální naopak prosperují.

Rána i pro hazard. Covid ničí Vegas
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ekonomiku Las Vegas a vlastně celé Nevady zřejmě čeká dlouhá rekonvalescence po tvrdém zásahu pandemie covidu-19. Stát na jihozápadě USA žije především z turismu. V jeho jižní části, kam spadá i Las Vegas, utratí návštěvníci ročně více než 30 miliard dolarů. Ve státě se tak s nadějemi upínali k začátku června, kdy se začala znovu otevírat kasina.

Očekávaný nápor návštěvníků se však nekonal. Tržby kasin na hlavním lasvegaském bulváru Strip se v červenci, tedy v prvním celém měsíci po otevření, meziročně propadly o 39 procent na 330,1 milionu dolarů. V celém státě Nevada pak výnosy klesly o 26 procent na 756,8 milionu dolarů, píše agentura Bloomberg.

Hlavním důvodem, který může za špatnou bilanci velkých kasin, je složitá dostupnost Vegas. Drtivá většina návštěvníků do města létá. V době stále rozsáhlé pandemie koronaviru však lidé nechtějí příliš riskovat a za zábavou se vydávat daleko od svých domovů. Tím spíš, že je oproti běžnému provozu čeká jen omezený zážitek. Ve městě se totiž nemohou pořádat koncerty, kouzelnická představení a další kulturní akce. Zakázána jsou také setkání nad 50 osob.

Vzbudit zájem turistů se pokoušejí i samotné hotely, které i vzhledem k omezené nabídce lákají návštěvníky na velké slevy, zejména o všedních dnech. Například v proslulých hotelech MGM Grand či Paris jsou k dispozici pokoje za cenu nižší než 50 dolarů za noc. Výsledný efekt však zůstává za očekáváním provozovatelů hotelů a kasin.

Zatímco giganti ve Vegas řeší pomalý rozjezd byznysu po znovuotevření, malá regionální kasina zažívají rychlejší návrat k normálu. A dokonce zvýšený zájem. Například kasina ve státech Ohio či Mississippi v červenci zaznamenala meziroční růst v příjmech. Hodnota akcií provozovatele kasin Penn National Gaming dokonce vzrostla na 55 dolarů za akcii, přičemž v polovině března činila pouze pět dolarů.

V době pandemie se v USA daří i online hraní. Například stát New Jersey, který má dlouhá léta jedny z nejbenevolentnějších pravidel pro hazard ze všech států USA, umožnil roce 2013 online gambling. Nyní z toho těží. V dubnu, kdy se ve Spojených státech naplno rozjížděla vlna uzavírání podniků, vzrostly tržby z hazardu přes internet na rekordních 80 milionů dolarů.