Račte si kopnout, pane Babiš

Nikdy to nebylo osobní přátelství ani vzájemné sdílení nějaké ušlechtilé vize

Račte si kopnout, pane Babiš
Andrej Babiš | foto Profimedia.cz

Svazek mezi končícím premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem byl politickým sňatkem z rozumu, z něhož měly výhody obě strany. A co si o Zemanových nejbližších poradcích Babiš myslel, bylo známo nejméně od května 2017, kdy z neformálního setkání se studenty v Olomouci unikla na veřejnost mimo jiné věta: „Zeman má kolem sebe zm*dy, Nejedlého a Mynáře...“

Babišovo momentální „hrdinství“, kdy Mynáře vyzval k rezignaci a Nejedlému nechal sebrat diplomatický pas, je ovšem mimořádně nechutné. Šéf hnutí ANO se k němu odhodlal až poté, co z vojenské nemocnice dorazila zpráva o Zemanově zdravotním stavu. Na co si Babiš netroufal dlouhé roky, kdy Zemana & spol. potřeboval, aby se udržel u moci, si na poslední chvíli vynahrazuje kopáním do hradních šíbrů. Pomiňme epizodu mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby v lednu 2018, kdy sice Zemanovi vyjádřil podporu, současně mu ale doporučil, aby „se distancoval od některých svých nejbližších spolupracovníků“.

Od té doby ticho po pěšině, až teď, když si Babiš spočítal, že mu hradní partička už k ničemu nebude, a naopak mu tohle politické „chlapáctví“ může přihrát body. Toho, že by třeba navrhl zrušení přímé volby prezidenta, která národ více rozdělila, než spojila, se ale nejspíš nedočkáme. Na to odvahu těžko najde. Současné složení parlamentu mu totiž na případné zvolení Zemanovým nástupcem na Hradě moc šancí nedává. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit