Pracovala v londýnském City i na Wall Street. Teď si dělá papíry na traktor

Zemědělství je sektor, který zažije velkou renesanci, říká finanční investorka Kateřina Zychová.

Pracovala v londýnském City i na Wall Street. Teď si dělá papíry na traktor
Kateřina Zychová | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Patří mezi nejvlivnější ženy Česka. A byla jednou z prvních Češek, které na vlastní kůži vyzkoušely, co to znamená pracovat v londýnském City i na Wall Street. Více než třináct let působila v investičních bankách jako J.P. Morgan, Credit ­Suisse či Goldman Sachs. „Pravda je, že člověk musí být v takovém prostředí hodně ve střehu a mít ostré lokty,“ říká finanční investorka Kateřina Zychová, které se někdy podle známého filmu s Leonardem DiCapriem přezdívá „Vlčice z Wall Street“.

Získané zkušenosti ji inspirovaly k založení vlastní finanční společnosti Verdi Capital a současně působí jako předsedkyně představenstva společnosti Green Horizon Renewables. Ta investovala do několika projektů větrných elektráren ve Finsku a nakonec je úspěšně prodala s výrazným zhodnocením fondu BlackRock, který je největším investičním fondem na světě.

Obnovitelné zdroje hrají důležitou úlohu v další oblasti, kam soustředila svou pozornost – zemědělství. Pro kvalifikované investory založila Verdi fond farem, který se jako jediný v Česku zaměřuje na nákup, zefektivnění a rozvoj farem. Zemědělství je podle ní stabilní sektor, který je velmi odolný i v dobách krize.

„Zemědělské komodity a potravinová soběstačnost se i v návaznosti na covid-19 a na válku na Ukrajině staly klíčovými tématy,“ říká Zychová, podle níž fond klade důraz právě na ekologii a udržitelnost. Instaluje například fotovoltaické elektrárny a vyrábí elektřinu v bioplynových stanicích, což může provoz dále zefektivnit. Aktuálně má fond podíl ve třech zemědělských farmách v Česku a v následujících letech plánuje koupit další farmy s celkovou investicí až do jedné miliardy korun.

Je pravda, že si děláte řidičský průkaz na traktor?

Ano, pracuji na tom, ale ještě ho nemám.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit