První „zelená“ aukce a hned zklamání. Rozvoji obnovitelných zdrojů příliš nepomůže

Česko nepatří mezi premianty v zelené energetice a na tom se nejspíš hned tak něco nezmění

První „zelená“ aukce a hned zklamání. Rozvoji obnovitelných zdrojů příliš nepomůže
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník Hrot

Svědčí o tom podmínky první aukce ministerstva průmyslu, ve které mohou investoři do zelených zdrojů soutěžit o provozní podporu na vyrobenou elektřinu. Dlouho očekávaný krok však vyvolal mezi zastánci obnovitelné energetiky zklamání. 

Jednak se aukce podle očekávání netýká solárních elektráren, pro které panují v Česku nejpříznivější podmínky. Stát tak soutěží v souhrnu jen o 42 megawattů výkonu z větru, vody a modernizovaných bioplynových stanic. To je opravdu zanedbatelné množství, a po­dle zveřejněných plánů by se navíc ani v příštích letech nemělo nijak závratně zvedat. 

A zatřetí maximální ceny, které je ministerstvo ochotno investorům nabídnout, jsou hluboko pod současnou realitou. Pro investory tak představují v zásadě jen pojistku pro případ, že by se denní cena elektřiny závratně propadla k hodnotám před válkou.

V případě vyšší tržní ceny naopak výrobce rozdíl vrací, a tak automaticky ztrácí nárok na vše, co by bylo nad vypsanou referenční cenou.

Jinak řečeno, investor, který trochu zariskuje a obnovitelnou elektřinu bude vyrábět zcela tržně, má poměrně slušnou šanci, že vydělá výrazně více než se státní dotační podporou.