Promořeno

Už nějaký čas si užíváme uvolňování poměrů, zákazy a příkazy padají sice pomalu, ale přece.

Děti začaly chodit do školy, otevřely se obchody, zahrádky restaurací, fitka. Místo aby se pokles denních nákaz zpomalil, nebo dokonce zastavil, jak prognózovali naši lockdownoví odborníci z čerstvě rozpuštěného spolku MeSES, spíše zrychluje. Je to jen další důkaz toho, že reálná účinnost mnohých zákazů a příkazů byla přinejmenším sporná a jejich vliv na šíření pandemie přinejmenším v poslední době je nejspíše okrajový a daleko podstatnější jsou jiné faktory.

Státní imunita

Tím nejpodstatnějším je zřejmě skutečnost, že tuzemská populace je zjevně již silně promořená. Svědčí o tom i skutečnost, že ústup nákazy do značné míry časově kopíruje její předcházející nástup po jednotlivých regionech. Přínos plošného a v jednom okamžiku k začátku března zavedeného lockdownu by bezpochyby vypadal jinak.

Jde o faktor, který vládní odborníci po celou dobu naprosto ignorují a při rozhodování o omezeních se s ním nikdy nepracovalo. Především se to nikdo z těchto expertů nepokoušel nějak přesněji zjistit a ministerstvo takovou studii nikomu nezadalo. Vyjma minulého jara, kdy to skončilo ostudou s nefunkčními testy. Pouze privátní iniciativa Asociace laboratoří QualityLab, financovaná Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR, provádí dlouhodobou sérologickou studii, na níž pracuje i imunolog z brněnské Masarykovy univerzity, profesor Vojtěch Thon. Ten na počátku března odhadoval, že v Česku covid prodělalo čtyři až čtyři a půl milionu lidí, kteří mají protilátky. Reinfekci z nich pak prodělalo zanedbatelných dvacet tisíc lidí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit