Případ kormorán. Kdo zaplatí za způsobené škody?

Největší škody z chráněných živočichů způsobuje kormorán. Resorty a poslanci se přetahují, kdo má za ptáka platit.

Případ kormorán. Kdo zaplatí za způsobené škody?
ilustrační foto | Shutterstock.com

Od ledna do srpna proplatil stát rybářům, zemědělcům či vlastníkům lesů 75 milionů korun na náhradách za škodu, kterou na jejich majetku způsobili chránění živočichové. Za celý loňský rok to přitom bylo 68 milionů korun, nehledě třeba na rok 2016, kdy dovádění medvěda, vlka, rysa a spol. přišlo erár jen na 20 milionů. 

Z dat ministerstva financí je tedy patrné, že řádění ohrožených druhů nabývá na intenzitě. Zároveň se však ukazuje, že výše zmiňované šelmy jsou v celé věci téměř nevinně. Například tolik omílaných útoků vlka sice v posledních letech přibylo, za letošek má však na kontě jen zlomek škod ve výši 3,5 milionu. Nehledě na medvěda s ubohými 34 tisíci, nebo dokonce losa, který v posledních třech letech nezničil absolutně nic.

Přes 80 procent způsobených škod jde totiž na vrub dvou rybích predátorů. Jednak vydry, především však obávaného kormorána, který přitom už od roku 2013 mezi chráněné druhy ani nepatří. Rybáři, myslivci, úředníci a politici si však se žravým a inteligentním opeřencem už léta nevědí rady. Ještě v prosinci by se proto kormoránem měli zabývat poslanci. Během deseti let už poněkolikáté.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit