Přehřáté superteploměry

Koronavirus nakopl prodej termokamer, které měří bezkontaktně teplotu. A české firmy jsou u toho. Rostoucí trh ale může rychle padnout.

Přehřáté superteploměry
Nejlevnější termokamery umějí měřit teplotu stojícímu jednotlivci, ty chytřejší zachytí dav v pohybu | foto Tomáš Turek týdeník Hrot

Zpětně se to nejeví jako příliš dobrá investice. Mahmut Taşkiran, provozovatel jedné z prodejen německého družstevního potravinového řetězce Edeka, chtěl přitom jen ochránit zákazníky i personál před zákeřným koronavirem. Termokameru měřící tělesnou teplotu před vstupem do obchodu v Saarbrückenu však raději sundal už po pár týdnech. Přimělo ho k tomu šetření úřadů dohlížejících na ochranu osobních dat a nejspíš i fakt, že zákazníci dobře míněné opatření nepřijali zrovna nadšeně. 

Instalace termokamer a poskytování veškerých služeb spojených s jejich provozem je přitom považováno za jedno z odvětví, které z krize vzejde nejvíce posíleno. Podle prvních odhadů odborného serveru IPVM vystřelí globální obrat tří dominantních hráčů minimálně na miliardu dolarů prakticky z nuly. 

Není divu, že šanci větří i mnoho tuzemských firem včetně třeba holdingu Synot miliardáře Ivo Valenty. Případ ze Saarbrückenu nicméně ukazuje, že bezkontaktní superteploměry skrývají i mnohá úskalí. 

Kamera chrání mozek firmy

Čára namalovaná na podlaze kancelářské budovy velí každému příchozímu se na chvíli zastavit a na pár sekund zahledět do objektivu kamery vedle pečlivě uzavřených dveří. Na blízkém monitoru se objeví váš vlastní obličej, prostor mezi vrchním okrajem roušky a vlasy zasvítí teplými odstíny od žluté přes oranžovou až po červenou podle toho, jak moc je která část tváře zahřátá. Po chvíli se rozzáří i zelené číslo 36,5. Až teprve teď je možné vstoupit. 

Za dveřmi se nachází centrální dohledové centrum bezpečnostní agentury Securitas, která zde na pražských Vinohradech sídlí. V době, kdy svět sužuje zákeřná nemoc, by pro ni zavlečení nákazy do firemního mozku znamenalo katastrofu. Proto Securitas vstup dovybavila termokamerou švédského výrobce Axis.

 

„Monitorujeme odtud všechny objekty a kamerové systémy. Bezpečnost našeho nejkritičtějšího uzlu jsme zabezpečili tak, že každý z našich zaměstnanců vcházející dovnitř prochází měřením teploty,“ vysvětluje technologický manažer firmy Jan Huml.  

Pokud by se na obrazovce neobjevila zelená číslovka, ale hodnota nad limitem nastaveným na 37,5 stupně Celsia, systém napojený na dohledové centrum by zalarmoval operátory uvnitř, případně dveře rovnou zablokoval. „Máme tak stoprocentní jistotu, že se dovnitř nedostanou zaměstnanci se zvýšenou tělesnou teplotou,“ dodává Huml. 

Pro Securitas však nejde jen o zabezpečení vlastního strategického prostoru. Bezpečnostní firma nabízí kamery měřící tělesnou teplotu, jejich instalaci a provoz i svým klientům. A počítá, že takových nebude málo. „Poptávka je enormní a přichází ze všech sektorů, z výroby, obchodu i administrativních budov,“ pochvaluje si Huml.

Celý článek najdete v prvním čísle týdeníku Hrot, které vyšlo v pondělí 11. května. Koupíte ho na stáncích nebo si ho můžete předplatit.

 

 

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní