Přátelé sčítání

Šestnáct plus pět plus šest je dohromady 27 a to je už hezké číslo blízké třicítce. Tyhle jednoduché počty jsou hitem letošního chladného léta.

Chladný kalkul vyvozující ze spojení opozičních stran v jednu volební koalici šanci porazit Babiše je, jakkoli vypadá racionálně, chybný. Dodejme ještě, že státníka nehodný.

Jakkoli autor patří k těm, kteří nikdy nechtěli a ani nyní nechtějí žít v Babišistánu, je si vědom toho, že porážkou Babiše se nerozestoupí Rudé moře a náš lid nepřejde suchou nohou do země vyvolené. A především ne každá změna musí být změnou k lepšímu. Opak bývá pravdou daleko častěji, než je nám milé.

Křížení zajíce s liškou

Přátelé sčítání jen objevili kouzlo, jak obejít volební systém, který zcela podle záměru svých tvůrců zvýhodňuje velké strany. To mu bývá vyčítáno, ale pro stabilní vládnutí a schopnost prosazovat reformní program to bylo velmi důležité a je to důležité stále. Pokud tento záměr volebního systému obejdu sesypáním blech do jednoho pytle, musím se nutně ptát, co bude ten pytel blech mít za společný program, který pak bude muset nějak prosazovat v koalici s dalším partnerem, který bude dost pravděpodobně zase zcela jiného zaměření.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit