Prádlo v podprsence, Neruda v Cařihradu a Číňan ve Vladivostoku

Tak kam to letos bude? Statisticky vzato by každý druhý čtenář Hrotu měl v létě vyjet na dovolenou do ciziny. Možná do Chorvatska, možná do Egypta, ale spíš do Spojených arabských emirátů, do Thajska nebo do Ománu. Zkrátka, krize nekrize, cestovat se musí a odpočívat u moře taky. Zvlášť když inflace zvedla náklady na dovolenou v Česku natolik, že pobyt na chatě v Krkonoších vyjde podobně draho jako pětihvězdičkový hotel někde v Tabě nebo v Marsa Matrouh. A ještě chvíli potrvá, než si všichni vykompenzujeme covidový absťák.

V tématu letního dvojčísla ­Hrotu jsme se na cestování podívali jak z byznysového, tak ze spotřebitelského pohledu. Oba tyto úhly dokonale spojuje Zuzana Zvěřová, které jsme věnovali hlavní rozhovor tohoto vydání. Z cestování si udělala výborně fungující byznys. Ne, nezaložila cestovku, ale poradí vám, jak se na cestách obejít bez ní a jak to celé pořídit za co nejpřátelštější ceny. Cestovatelské „life hacky“, pro méně youtubově a tik­tokově orientované prostě vychytávky či fígle, jsou teď ohromný trend a taková Chelsea Dickensonová se díky nim stala globální celebritou. Zvěřová si na rozdíl od ní necpe prádlo do podprsenky ani do cestovního límce, ale zato vám – za úplatu – naplánuje itinerář dovolené včetně návodu, jak prokličkovat specifiky lokální úřední džungle. Vlastně to není nic převratně nového, dříve na to existovaly celé agentury, ale když to zkombinujete s osobními cestovatelskými zážitky, funguje to velmi dobře. Propojení starého konceptu s novými technologiemi je přesně tím, co bychom od nastupující generace čekali a chtěli. V lehké parafrázi slavného výroku Karola Poláka bychom mohli říct: „Bodaj by sme mali viac takých Zvěřových.“

Cestovatelský motiv se vine celým aktuálním číslem a někdy i tam, kde byste jej vůbec nehledali. Napadlo by vás například, že z dnešního pohledu usedlí čeští básníci Jan Neruda a Vítězslav Hálek procestovali jih Evropy, poznali Cařihrad a Neruda se vydal až do Levanty? Přečtěte si, co si tihle „májovci“ odnesli z cest do dalekých krajů.

Do zahraničí vás tentokrát zavede i makro, které zkoumá energetický potenciál Afriky, jež by snad už v dohledné budoucnosti mohla do Evropy posílat něco podstatně vítanějšího než desetitisíce uprchlíků. Určitě si nenechte ujít ani esej, v níž se zamýšlíme nad důsledky pokračujících rusko-čínských námluv, jejichž nejnovějším projevem je zpřístupnění Vladivostoku čínským rejdařům.

Ruská cesta do hlubin čínské náruče se zdá být neodvratná. Jak brutální a krvavý spád mohou události v Rusku nabrat, naznačuje v textu pro The Economist Michail Chodorkovskij. A pokud stále ještě nedokážete pochopit, jak se mohl svět tak náhle ocitnout na prahu další světové války, přečtěte si náš knižní tip. Masha Gessenová se Putinovi podívala do duše a na rozdíl od George W. Bushe v ní našla jenom hnus. Co je ruský prezident zač, popsala už v roce 2012. Škoda že ji na Západě skoro nikdo neposlouchal.

Napínavé letní čtení a za čtrnáct dní na shledanou.