Poslední bitva (zase) vzplála. Komunisté v Chile posilují

Po velkých nepokojích z konce roku 2019 se Chile obrátilo prudce doleva. Komunisté mají starostku v Santiagu a jejich kandidát je největším favoritem prezidentských voleb.

Poslední bitva (zase) vzplála. Komunisté v Chile posilují
V listopadu se v Chile konají prezidentské volby a největším favoritem je komunista Daniel Jadue (vpravo). | Profimedia.cz

Když se řekne komunistická strana, představíme si v Česku unavenou partaj plnou důchodců. Na druhém konci planety, v jihoamerickém Chile, se hemží mladými lidmi, kteří chtějí převrátit zavedené pořádky na hlavu. Jako když třicetiletá ekonomka Irací Hasslerová dokázala vyhrát volby v hlavním městě Santiagu. Nic podobného se žádnému držiteli průkazky se srpem a kladivem doteď nepovedlo.

„Občané si uvědomili škody, které napáchala pravice v naší zemi. Chilský model lid zneužívá, nyní musíme upřednostnit důstojnost,“ tvrdí ekonomka švýcarsko-brazilského původu. V obsáhlém rozhovoru pro El País se také rozpovídala o tom, že její vítězství je prý jen předvojem většího triumfu chilských komunistů. Klidně to tak může být - v listopadu se konají prezidentské volby a největším favoritem je komunista Daniel Jadue.

Zmoženi neoliberalismem

Nudlovitá země zmáčknutá mezi Andami a Tichým oceánem bývá používána jako globální vzor fungování neoliberalismu, v němž má stát jen roli výpomocnou a kontrolní. Mnohé jeho funkce, včetně zdravotnictví, školství a důchodů, zastává soukromý sektor. Chile na tento model přešlo za Pinochetovy diktatury a prosperoval ještě třicet let po jejím pádu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit