Pomoc, která se vyplatí

Přijetí stovek tisíc uprchlíků vyjde letos erár na desítky miliard korun. Pokud se integrace podaří, ekonomický přínos náklady převáží

Pomoc, která se vyplatí
ilustrační foto | Tomáš Novák

Uprchlická krize vyvolaná agresí Putinova Ruska na Ukrajině sílí s každým dalším dnem bombardování civilních cílů a už dnes dalece přesáhla dosavadní největší evropskou zkušenost se zvládáním válečné migrace. Zatímco v roce 2015 do Evropy kvůli bojům v Sýrii a Iráku přišlo zhruba milion lidí, během prvních tří týdnů války na Ukrajině se jich na západ vydalo na tři miliony.

Ironií osudu proudí největší počty uprchlíků do východoevropských zemí, které se v minulosti k migraci stavěly odmítavě. Nyní se Polsko, Slovensko, Maďarsko i Česko musejí popasovat ještě s daleko větším náporem, než jaký zažilo třeba Německo před sedmi lety.

Prozatím se východo- a středoevropským zemím daří s maximálním nasazením příliv běženců relativně slušně zvládat. Problém je, že konec krize je v nedohlednu a počty uprchlíků – a samozřejmě také s tím spojené náklady – podle všech odhadů ještě výrazně porostou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit