Pojištěnec b3sT-HRoT%09

V Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) začali pracovat s novým identifikátorem pacientů

Pojištěnec b3sT-HRoT%09
ilustrace | Vojtěch Velický

Má nahradit rodné číslo. Tedy to, které většina z nás zná nazpaměť. S novým identifikátorem ve státním ústavu pracují v souvislosti s podáváním vakcín a testováním na covid-19. Má jít o další krok, jak chránit osobní data. Podle propagátorů myšlenky různých identifikátorů je totiž rodné číslo lehce zneužitelné. Genderoví a jiní aktivisté údaj kritizují i proto, že z něj lze vyčíst pohlaví a datum narození jeho držitele. Číslo tak nahrazuje identifikátor složený z malých i velkých písmen, číslic a dalších znaků, který by prý časem měl sloužit i coby číslo pojištěnce.

Je zřejmé, že o komfort běžných občanů jde až v poslední řadě. Celkem se děsíme toho, co to bude znamenat pro lidi staré a pro ty, kdo mají problémy s pamětí. Jak známo, i lidé trpící Alzheimerovou chorobou si celkem v pohodě vzpomenou na datum svatby a právě na své rodné číslo. Nový složitý identifikátor pro ně bude velkou komplikací. Ale protivný problém to bude pro každého – jen si vzpomeňte, kolik radosti vám přinese jakákoli nutnost změnit heslo do e-mailu.

Nový identifikátor by měl smysl jedině ve chvíli, kdy bychom jeho prostřednictvím dokázali pracovat s velkým množstvím dat (tzv. big data). Díky tomu bychom skutečně mohli snáze nalézat neefektivity ve zdravotnictví, zaměřovat se na strukturu zdravotní péče a její další rozvoj. To ale neumíme. Ostatně si stačí vzpomenout na to, s jakými hausnumery občas přicházel ÚZIS v souvislosti s pandemií covidu.

Nezbývá nám tedy než věřit, že tak zásadní změna „práce s daty“ k něčemu bude. A při cestě k doktorovi si nový identifikátor nosit s sebou na kartičce. Holt pokrok.