Pohádce o důchodu většina Čechů nevěří

Reforma důchodů je v nedohlednu. Průzkum ukázal, že se lidé začínají spoléhat na sebe.

Pohádce o důchodu většina Čechů nevěří
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Stačí si za sebou poskládat jednoduchá fakta a výsledky čerstvého průzkumu mezi mladší generací ohledně důchodu vlastně nejsou překvapivé. Stát nemá důchodovou reformu, ovlivněn koronakrizí zasekává stamiliardové schodky rozpočtu, ekonomika se propadá do minusu, populace stárne a současným důchodcům vláda přidává nad úroveň zákonné valorizace. Plných 63 procent Čechů tak nepočítá s tím, že by je čekal dostatečný důchod, a téměř polovina si na něj raději spoří sama. 

Čísla se opírají o průzkum agentury Perfect Crowd pro startup Fondee, jehož byznysem je zprostředkování investic do dluhopisů či akciových fondů. Výstupy ukázaly, že se v názoru na důchodové spoření rozevírají nůžky mezi socioekonomickými skupinami. „S rostoucími příjmy klesá důvěra v dostatečný důchod. V příjmové skupině pod 25 tisíc korun okolo 50 procent respondentů nevěří, že bude dostatečný. Ve skupině nad 35 tisíc korun je to už okolo 70 procent,“ přibližuje výsledky průzkumu spoluzakladatel platformy Fondee Jan Hlavsa. 

Nedůvěra v dostatečný důchod je podle průzkumu nejvýraznější ve větších městech, a hlavně v Praze, kde se takto vyjádřilo přes 80 procent respondentů. Rozdíly se projevují i podle dosaženého stupně vzdělání – zatímco respondenti se základním vzděláním nebo výučním listem ve 20 procentech případů věří v dostatečný důchod, mezi středoškolsky a vysokoškolsky vzdělanými to je jen desetina případů.

V Česku dosud fungují důchody na bázi průběžného systému. Kostrbatou reformu Nečasova kabinetu zrušila před pěti lety vláda Bohuslava Sobotky a novou nepřipravila. V Česku je možnost čistě komerčního spoření, na doporučení EU se ale chystá ještě jeden dobrovolný pilíř s důslednější ochranou vložených peněz. Ministerstvo financí začalo takovou variantu připravovat. Sjednat ji budou moci banky či pojišťovny a nabídne několik investičních možností. Podrobnosti zatím k dispozici nejsou, jisté ale je, že její úspěch záleží na počtu účastníků systému a případné podpoře státu.

Kvůli normě ovšem budou muset vzniknout nové zákony, jejichž prosazení sahá až za horizont funkčního období současného kabinetu.

Hospodaření důchodového účtu skončilo podle ministerstva financí loni podruhé za sebou v přebytku.  Za celé období let 2000 až 2019 však systém důchodového pojištění vykazuje schodek zhruba 356 miliard korun.