Podivné dědictví z Neanderthalu

Zprvu to podstatné. Dva texty, které byste v novém vydání týdeníku Hrot rozhodně neměli vynechat. V nejznámějším českém lyžařském středisku ve Špindlerově Mlýně se to mele. Desítky původně státních pozemků změnily majitele, spekulanti chtějí změnit územní plán. Kauzu popisujeme v tématu čísla. Druhým textem je rozhovor s kontroverzní členkou rady ČT Hanou Lipovskou. Jaké jsou její motivace? A proč si vzpomněla na Josefa Mengeleho?

Jestli nějaký byznys v Česku karanténa v pozitivním slova smyslu nakopla, pak je to bez velkého hádání e-commerce. V podstatě ze dne na den se kamenné obchody ocitly bez koruny tržeb, a kdo neměl onlinový prodejní kanál, horko těžko jej stihl narychlo zprovoznit. Příležitost jako hrom, a to si pište, že jej velcí hráči, jako je Mall nebo Alza, koukali využít a nabídli svoji kapacitu malým obchodníkům i výrobcům, kterým se velmi zkomplikoval přístup do klasické distribuční sítě.

Jasně že to není nový nápad, Amazon Jeff a Bezose to dělá léta, stejně tak jako Jack Ma se svojí Alibabou a ohromným e-tržištěm Tao Bao v Číně nebo jeho klony v Indii. Jasně že to není zadarmo, a partneři odevzdávají nezanedbatelné procento své obchodní marže, ale v krizi se ukazuje, že to funguje. Čeští hráči jsou ve srovnání s mezinárodními giganty malými rybkami, ale mají výhodu, že jim ti opravdu velcí na trh zatím nelezou, a tak dostávají čas a prostor zkonsolidovat svoje pozice. Nejen doma, ale mohou se dívat i na příležitosti expanze do sousedních zemí, které jsou na tom obdobně.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit