Pod útokem

Počet hackerských útoků vzrostl čtyřnásobně v porovnání s dobou před pandemií, říká Bohdan Soukup ze společnosti Veolia

Pod útokem
„V tuto chvíli máme ztráty vody už téměř na hraně toho, co jsme jako provozovatel schopni ovlivnit,“ říká Bohdan Soukup. | Tomáš Novák týdeník HROT

Společnost Veolia v posledních letech výrazně investovala do moderních technologií. Díky systémům, které zaznamenají poruchu, se dispečer o havárii vodovodu dozví dříve než zákazníci. Vlastní povodňový model zase umožňuje odvézt před stoupající vodou včas do bezpečí důležitou infrastrukturu.

„Kybernetický dispečink jsme zprovoznili koncem roku 2019, a když vidím, co se dnes děje, tak to bylo za pět minut dvanáct,“ tvrdí Bohdan Soukup, zástupce technického ředitele pro zónu střední a východní Evropy skupiny Veolia.

Otočíte doma kohoutkem a pustíte vodu, už desítky let je to pro spotřebitele stále stejné. Pokud srovnáte vodárenství s jinými obory, jak rychlý je v něm technologický vývoj?

V poslední době se hodně urychlil. Jako skupina Veolia jsme udělali v tomto ohledu velké množství práce s tím, jak nám nové technologie umožňují propojovat a vytvářet nadstavbové úlohy. Dispečer je třeba schopen si matematickým modelem vypočítat, kdy a kam se mu dostane voda, pokud zapne nebo vypne konkrétní šoupě. Může řešit různé scénáře, co se stane, když… Naše systémy spočítají, kolik lidí bude bez vody při konkrétní poruše. Porovná si a vyhodnotí, které z možných řešení je pro zákazníky nejpřijatelnější. Dnes již máme většinu poruch vyřešených tak, že vodu pustíme nějakým jiným okruhem, zákazníci nemusejí trpět kvůli přerušeným dodávkám. Máme také vlastní protipovodňový systém.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit