Platy ve zdravotnictví rekordně rostly, i tak stále chybí personál

Růst platů zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách byl v posledních třech letech rekordní, a to o 28 procent. Přesto se zdravotnická zařízení stále potýkají s nedostatkem personálu.

Platy ve zdravotnictví rekordně rostly, i tak stále chybí personál
ilustrační foto | Shutterstock.com

V nemocnicích chybí více než tři tisíce všeobecných sester, z trhu téměř „zmizeli“ sanitáři. Podle údajů Fakulty zdravotnických studií na Univerzitě Pardubice ročně absolvuje zhruba 1,6 tisíce všeobecných sester na vyšších odborných a vysokých školách. Analýzy ovšem ukazují, že brzy nebude současné množství absolventů stačit k tomu, aby se nahradily silné ročníky, které budou odcházet do důchodu.

Pokud se týká počtu pracovních nabídek, je podle údajů Profesia.cz počet volných míst v tomto oboru již od roku 2016 poměrně vyrovnaný, přičemž nejvyšší byl v roce 2019. Do prvního čtvrtletí tohoto roku byl stálý i zájem o nabízené pozice, kdy na nabídku reagovalo v průměru pět zájemců. Ve druhém čtvrtletí se zájem o práci ve zdravotnictví zvýšil, na nabídku reaguje více než osm zájemců.

Růst platů zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách byl v posledních třech letech rekordní, a to o 28 procent. Vyplývá to z údajů portálů Platy.cz a Profesia.cz. K tomu je ale nutné poznamenat jednu důležitou věc – za skokovým růstem stojí i mimořádné bonusy a ohodnocení práce zdravotníků v době pandemie. Letos se oproti loňsku přidávalo o osm procent, aktuálně je celkový průměrný plat ve zdravotnictví včetně bonusů a odměn 38 150 korun. Výrazně se ale liší ohodnocení ve státních a nestátních zařízeních, rozevírají se také nůžky mezi kvalifikovanými zdravotníky a ostatním personálem.

Kvůli nízké nezaměstnanosti a nedostatku kvalifikovaného personálu nezbývá mnoha nemocnicím než lákat nové zaměstnance na vysoký náborový příspěvek a další výhody. Některé z nich tak nabízejí příchozím sestrám, radiologickým asistentům a lékařům částky kolem 400 až 500 tisíc korun. 

Personální situaci v českém zdravotnictví mají stabilizovat také další prvky, mezi které patří například výsluhy, rehabilitační pobyty nebo dřívější odchod do důchodu bez krácení penze.