Penta a továrna na miliardáře

Česko-slovenská skupina Penta stvořila mnoho miliardářů, kteří následně založili vlastní byznysová impéria. Zatím posledním je Jozef Oravkin, který rozjíždí realitní skupinu Alto

Penta a továrna na miliardáře
Jozef Oravkin vystudoval moskevské MGIMO stejně jako jeho společníci z Penty, velké zkušenosti si však odnesl z USA, kde působil v investiční bance Merrill Lynch a kde nasál konzervativní a čistě finanční pohled na byznys. | Profimedia.cz

Nebyl příliš vidět a českému publiku je prakticky neznámý. Přesto byl Jozef Oravkin důležitou částí duše přední tuzemské investiční skupiny Penta Investments, kterou si většina lidí spojí zejména s Čechem Markem Dospivou, Slovákem Jaroslavem Haščákem, firmami Fortuna a Dr. Max, ale také třeba s kauzou Gorila a trestním stíháním Haščáka na Slovensku. Ale Penta není pouze jejich příběh.

Za bezmála třicet let své historie totiž vychovala a následně do světa vypustila řadu významných investorů. Ti v Pentě vydělali mnohdy opravdu velké peníze a následně je překlopili do dalších neméně zajímavých byznysových příběhů.

To od letošního jara platí i u Oravkina. Jeden z pěti původních zakladatelů Penty byl do konce loňského roku třetím největším spolumajitelem skupiny s podílem na fondu kolem osmi procent. Loni však oznámil, že jeho působení v Pentě po dlouhých 27 letech končí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit