Paralela s Trumpem. Babiš nedokáže odejít po prohře, potřebuje vítězství

V mnohém si jsou Donald Trump a Andrej Babiš skutečně hodně podobní. Třeba v tom, jak nedokážou prohrávat. Ostatně podle hlasů zevnitř hnutí ANO se Babiš jen těžko vyrovnával s drtivou porážkou ve finálovém kole prezidentských voleb. Byl psychicky údajně úplně na dně.

Paralela s Trumpem. Babiš nedokáže odejít po prohře, potřebuje vítězství
Andrej Babiš s manželkou Monikou po jedné z předvolebních televizních debat | foto Tomáš Novák, týdeník HROT

To, že neumí prohrávat, dokazuje rovněž povolební rétorika nejen Babiše, ale také jeho nejbližších spolupracovníků. Prohru vlastně otočili ve výhru, když označili zisk ve druhém kole za skvělý výsledek. Více než 2,4 milionu hlasů je skutečně vysoké číslo, ale je to stále bezmála o milion méně než pro Petra Pavla.

Do tohoto schématu zapadá i tvrzení, že hlasy pro Babiše jsou de facto hlasy pro celé ANO. Tak to samozřejmě není, protože volby prezidenta jsou úplně jiná disciplína. A když si lidé vybírají pouze ze dvou kandidátů, a navíc volby doprovází hojná účast, je logické, že i poražený dostane relativně hodně hlasů – více než v klíčových volbách, kde je na výběr třeba i z více než dvaceti stran a hnutí.

Hlasy pro Babiše ale chce ANO využít do dalších voleb, to je samozřejmě logické. To, že šéf a majitel tohoto uskupení dostal 2,4 milionu hlasů, uslyšíme od Havlíčka & spol. ještě mnohokrát. 

Toto „přesměrování“ voličských hlasů od Babiše k ANO je ale zejména známka toho, že hnutí víceméně zahájilo předvolební kampaň – především do sněmovních voleb v roce 2025. A Babiš udělá všechno pro to, aby v nich obstál a vyhrál. 

Babiš totiž nechce odejít do politického důchodu po prohře, ani mu to nedovoluje jeho povaha, na to má příliš velké ego – podobně jako zmiňovaný Donald Trump. Babiš se uchýlí do ústraní až po nějakém výrazném politickém úspěchu. V ideálním případě po kolosálním vítězství v parlamentních volbách.