Omikron na prameni

Kdyby se ze smrtícího koronaviru vlivem promoření populace a přirozenými mutacemi stala jen silnější rýma, způsobilo by to nepochybně mnoha lidem značný výpadek v cash flow.

Trochu to trvalo, ale nakonec omikron českou kotlinu neobešel a máme ho tu s plnou parádou. Stejně jako ta čínská potvora, bohužel, nepřekvapila nová vláda. „Lidé už mají zkušenost s covidem. Vědí, kolika vlnami jsme prošli, vědí, jak tato nemoc funguje, jak je nebezpečná. Věřím, že naprostá většina lidí se bude chovat odpovědně. Taková důvěra podle mě je na straně vlády povinností,“ hlásal Petr Fiala, když v půlce listopadu přebíral vládu a rušil nouzový stav. 

Vrácení péče o vlastní zdraví do rukou občanům bylo tím nejlepším, co mohla vláda v situaci, kdy je jasné, že žádné restrikce nefungují, udělat. Ale neudělala. Z úst do rukou totiž ona myšlenka tak nějak nesestoupila a šance vlády získat důvěru za důvěru byla promrhána.

Nevrátil, neuznal, nezrušil

Lidé slyšeli, že bude zrušena diskriminace a pro přístup do hospod i k dalším službám se vrátí PCR testy. Nevrátily. Proč? Prý omikron. Až uvidíme, jak se chová, zase zvážíme. Už tohle bylo levé. Neuznávání testů nemělo žádný epidemiologický důvod, ale jen mělo vytvořit tlak na to, aby se co nejvíce lidí „dobrovolně naočkovalo“. Povinné očkování ministr Válek odmítal a sliboval zrušit Vojtěchovu očkovací vyhlášku. Nezrušil. Proč? No přece omikron.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit