Obchod s napětím. Spotřeba elektřiny vzroste do roku 2050 až o devadesát procent

Podíl elektřiny na celkové spotřebě energií v následujících letech stoupne ze současných 22 na 48 procent. Evropa v tom nebude sama.

Obchod s napětím. Spotřeba elektřiny vzroste do roku 2050 až o devadesát procent
Bezemisní energetika je jistě velmi ambiciózní plán, problémem ale je, jak dosáhnout cíle a neohrozit plynulé zásobování spotřebitelů. | Tomáš Novák týdeník HROT

Letos v únoru měli obchodníci s elektřinou důvod k oslavě. Venkovní teploty hluboko pod bodem mrazu vyhnaly spotřebu k rekordním výšinám. Dne 15. února dokonce denní spotřeba vzrostla na 12 226 megawattů, o 150 megawattů překonala dosud platný rekord z roku 2018.

A jak se zdá, rekordy budou padat i v následujících letech. Podle studie evropské organizace Eurelectric dosáhne v roce 2050 spotřeba elektřiny v Česku úrovně mezi 90 a 118 terawatthodinami proti současným zhruba 61 terawatthodinám. Půjde minimálně o padesáti- až devadesátiprocentní růst spotřeby. Poptávka vzroste nejen v Česku, ale v celé Evropě. Podíl elektřiny na celkové spotřebě energií tak v následujících letech stoupne ze současných 22 na 48 procent, což znamená minimálně 50procentní růst oproti současnosti. Evropa v tom nebude sama. Americká EIA (Energy Information Administration) označila rostoucí poptávku po elektřině za celosvětový trend, nárůst bude vyšší než přírůstek celosvětové populace. Tento trend neovlivní ani současná světová epidemie čínské chřipky, ta rostoucí poptávku maximálně zpomalí.

Růst na úkor konkurence

Poptávka po elektřině v Evropské unii, potažmo v Česku poroste navzdory ambiciózním plánům Bruselu v rámci úspor snížit spotřebu energií o 32,5 procenta do roku 2030 oproti scénáři business as usual, tedy kdybychom nedělali nic. Celková spotřeba energií tak má klesat zhruba o 0,6 až 1,3 procenta ročně.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit