O strategii a vysokých sázkách, které (ne)musejí vyjít

Útok ruské vojenské rozvědky GRU ve Vrběticích přinesl jednu dobrou zprávu: Kremlu se ani po letech usilovné práce nepovedlo Česko rozdělit. Kauze se věnujeme v obsáhlém tématu v aktuálním čísle týdeníku Hrot.

Nový partner Penty Václav Jirků říká v rozhovoru zajímavé věci z kuchyně investiční skupiny, ale hlavně klade správné otázky o tom, co si český zdravotní systém odnese jako ponaučení z pandemie. To, čemu se po léta říkalo nadbytečná kapacita v akutní lůžkové péči, se dnes označuje jako „robustnost“ a hlavní vysvětlení toho, proč se české zdravotnictví vypořádalo s náporem covidových pacientů nad očekávání dobře. Za cenu omezení jiných druhů péče, což není zadarmo, a zejména ne bez následků pro ty, kteří ji dostat měli, ale nedostali. Ale hlavně – budeme držet lůžka v rezervě, což znamená akceptovat z důvodů předběžné opatrnosti vyšší fixní náklady a počítat s tím v úhradách, nebo se úplně jinak podíváme na zdravotnický personál, protože ten byl ve skutečnosti úzkým hrdlem? To je strategický rozdíl jako hrom, na jehož řešení se používá ale úplně jiné „nářadí“.

Když dva dělají totéž, není to totéž a na vlastní kůži to zažívá ocelářské impérium Sandžíva Gupty, jenž financoval akvizice z krátkých peněz. To je riskantní strategie, která v cyklických odvětvích při velké dávce štěstí může vyjít, když akviziční cíle jsou skoro zadarmo a trefíte se do trhu. Mírně řečeno to nevyšlo a Guptova GFG Alliance shání po všech čertech refinancování poté, co mu „klekl kůň“, tedy hlavní finanční partner, britsko-australská finanční skupina Greensill Capital. Žádná legrace, neboť Sandžív Gupta je zároveň předsedou představenstva Liberty Ostrava a případná insolvence GFG Alliance by s Novou hutí pěkně zacvičila. V Hrotu si přečtěte, jak se z toho dá vybruslit, ale bez ztráty květiny to nebude.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit