Nové stovky milionů v kauze Diag Human. Na úrocích i za právní služby

Drtivou většinu sumy, dvanáct miliard korun, činí úroky z prodlení. Ty za uplynulý rok narostly o nové stovky milionů korun

Nové stovky milionů v kauze Diag Human. Na úrocích i za právní služby
Český a švýcarský podnikatel Josef Šťáva vede nejdelší obchodní spor v dějinách ČR. Je pravnuk správce zámku v Bechyni, který později koupil a ve kterém dnes žije. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Už to bude rok, co mezinárodní arbitráž v Londýně rozhodla o tom, že Česká republika musí firmě Diag Human zaplatit 650 milionů dolarů, zhruba 15,5 miliardy korun, jako náhradu škody za to, že stát nedokázal ochránit původní investici společnosti Josefa Šťávy do zpracování krevní plazmy. Verdikt mezinárodních arbitrů nese datum 18. května 2022; vláda Petra Fialy se proti němu o několik týdnů později odvolala, respektive podala návrh na zrušení nálezu k Vrchnímu soudu v Londýně.

Spor tedy nadále pokračuje a také se znatelně prodražuje. Nárok Diag Human se na úrocích navýšil o 475 milionů korun, další vysoké desítky až stovky milionů tvoří na obou stranách náklady na právní služby.

Miliardy do soudní úschovy?

Na seznamu mezinárodních arbitráží ministerstva financí spor s Diag Human stále figuruje v tabulce „přehled probíhajících sporů“. Podle ministerstva financí je podstatou „údajné pochybení ministerstva zdravotnictví v průběhu zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy a v průběhu rozhodčího řízení“ (více viz box Stručná historie sporu).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit