Noční můra spekulantů

Ještě nikdy si investoři na žádné firmě nevylámali zuby tak, jako se tomu stalo loni u akcií automobilky Tesla

Sázky na propad akcií Tesly se během roku zvyšovaly společně s tím, jak iracionálně stoupala burzovní křivka. Výsledek? Akcie se za rok zhodnotily o více než 700 procent a obchodníci, kteří věřili v opačný vývoj a shortovali, prodělali závratných 38 miliard dolarů.

Letos jízda pokračuje, akcie se podívaly i nad 880 dolarů. Zakladatel Tesly Elon Musk díky tomu na pár dní sesadil z trůnu nejbohatšího člověka planety, majitele Amazonu Jeffa Bezose.

Ocenění Tesly se vymyká rozumnému vysvětlení. Pár čísel pro ilustraci. Například poměr tržní ceny k zisku na akcii (P/E) činí více než 1600. Jinými slovy, investoři jsou ochotni zaplatit za akcii 1600násobek ročního profitu. Konzervativní pravidla přitom hovoří o tom, že P/E nad 20 značí dvě možnosti: buď předražené akcie, nebo společnost s obrovským potenciálem do budoucna.

U Tesly všechno napovídá první možnosti. Přestože firma otevřela loni novou továrnu v Číně a letos spustí další v Německu, čímž zdvojnásobí produkci, ta bude stále srovnatelná s roční kapacitou dvou škodováckých fabrik v Česku. Firma nemá šanci dosáhnout zisků, které by odpovídaly dnešním cenám akcií. Proto se najdou spekulanti jako Michael Burry, předloha populárního filmu The Big Short, kteří v sázkách proti automobilce pokračují.

Je otázkou, jestli jim letos už vyjdou. Na tom, že bublina Tesly dříve či později praskne, se shoduje většina analytiků. Kdo dnes investuje do Muskova podniku, nevěří ani tak jeho zářné budoucnosti, jako spíš tomu, že od něj akcie koupí ještě větší nadšenec. Málokdo si ale troufne odhadnout, jak moc se může bublina před splasknutím nafouknout. Historie ukázala, že to může být více a trvat déle, než co vydrží nervy a peněženky spekulantů.

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní