Co zmůže slovo Elona Muska aneb Není signál jako signál

Čerstvě nejbohatší muž planety Elon Musk zatweetoval „používejte Signal“ a cena akcií firmy Signal Advance vzrostla na šestinásobek. Je to logické - ale má to háček.

V neděli ráno - pro Středoevropany brzy dopoledne - se Elon Musk rozhodl, že udělí svým fanouškům a zákazníkům dobrou radu. „Používejte Signal,“ napsal na Twitter. 

Nebylo divu, že Muskovi k takové radě nechybělo sebevědomí. Jednak byl tou dobou poprvé (teoreticky) nejbohatším mužem planety, ačkoli jej na špici supermiliardářů znovu vystřídal Jeff Bezos z Amazonu. Zadruhé mu sebevědomí nechybí tak či tak. Když někdo dokáže zbláznit lidi natolik, aby do jeho sotva vydělávající firmy nacpali nějakých 700 miliard dolarů, kolik nyní čítá tržní kapitalizace Tesly, má na jistou dávku sebevědomí nárok. Proč by tedy lidé neměli dát na jeho doporučení?

Nažhavený Robinhood

A také dali. Je to vidět na grafu ceny akcií společnosti Signal Advance, jež v pondělí ráno vystřelila na více než šestinásobek své hodnoty původní. Je to více než logické: Když Musk doporučí svým téměř 42 milionům twitterových čtenářů (z nichž  mnozí jezdí teslou) nějakou firmu, je nad slunce jasné, že to pro řečený podnik bude kšeft jako ďas. A tomu bude také odpovídat jeho cena na burze.

I uchopili investoři své telefony, rozžhavili obchodovací platfomu Robinhood doběla a kupovali Signal Advance jako o život. Firma Signal Advance, pokud to náhodou nevíte, se zabývá vývojem své vlastní technologie (nazvané případně Signal Advance Technology), jež by měla mít schopnost podstatně zredukovat zpoždění v detekci signálu pozorované u mnoha fyzických senzorů. Po injekci z pondělního rána měla tržní kapitalizaci okolo 47 milionů dolarů.

 
Vývoj akcií Signal Advanes

A tady je ten háček. Nelze vyloučit, že Musk skutečně přes Twitter doporučoval služby Signal Advance. Ale daleko pravděpodobnější je, že mluvil o vzkazové službě, již společně vyvinuly nadace Signal Foundation a firma Signal Messenger. Oproti populárním konkurentům WhatsApp a Facebook Messenger má dvě výhody: Zaprvé komunikuje bez problémů napříč různými typy hardwaru i softwaru a zadruhé je důkladně zašifrovaná.

Signal Foundation a Signal Messenger na straně jedné a Signal Advance na straně druhé spolu nemají vůbec nic společného, tedy kromě kritického slova „signál“ ve svých názvech. Co víc, zatímco Signal Advance se obchoduje na burze, Signal Foundation a Signal Messenger jsou v soukromých rukou a na burze je nikdy nikdo neviděl.

Naivita, nebo cynismus

Co tedy uděláte, když vám váš guru doporučí firmu? Nažhavíte Robinhood a koupíte její akcie, že? Inu, a když takové akcie nejsou k dostání, protože neexistují, tak prostě koupíte něco, co zní podobně. Buď proto, že rozdíl mezi oněmi firmami je pod vaší rozlišovací schopností; nebo jste cynik a tušíte, že se spousta lidí právě takhle splete, a chcete na jejich omylu vydělat.

Finanční sloupkař agentury Bloomberg Matt Levine k tomu dodává, že kdyby Elon Musk zatweetoval, že ctnost je dobrá (anglicky „virtue is good“), akcie finanční firmy Virtu Financial nejspíš také vyletí vzhůru. Proč ne - ale už nikdy nepodlehněme pokušení někde nahlas říkat, že ceny firem na akciovém trhu něco vypovídají o jejich skutečné výkonnosti.