Neville Chamberlain: Hitlerovi ujel autobus

Toto vydání týdeníku Hrot dorazilo do trafik přesně 82 let poté, co do Československa dorazily nacistické tanky, aby přivezly 50 let nesvobody. Rubrika Tardis si šla promluvit s Nevillem Chamberlainem, mužem, jenž to bezděky pomohl spískat

Neville Chamberlain: Hitlerovi ujel autobus
Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Vaše snaha udržet dobré vztahy s Hitlerovým Německem vám ve Francii vynesla přezdívku Neville J’aimeberlin; zrovna populární nejste ani v zemích bývalého Československa. Pane Chamberlaine, proč jste ignoroval spojenecký závazek své země vůči Praze?

Jak hrozné, fantaskní a neuvěřitelné je, že bychom měli kopat zákopy a nasazovat plynové masky kvůli rozmíšce ve vzdálené zemi, o níž nic nevíme! Zdá se nemožné, aby se válčilo kvůli sporu již jednou principiálně vyřešenému.

Principálně vyřešenému? Myslíte o půl roku dříve v Mnichově? Tomu říkáte principiálně vyřešený spor?

To ráno jsem mluvil s kancléřem, s panem Hitlerem. Bylo to podruhé v historii, kdy se britský ministerský předseda vrátil z Berlína, aby do Downing Street přinesl mír se ctí. Přinesl jsem naší době mír.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit