Nejblíže ke hvězdám

Magdalena Herová je jedinou Češkou, která má na drátě astronauty.

Nejblíže ke hvězdám
Magdalena Herová | Vincent Salvadori

Film o Magdaleně Herové by klidně mohl začít frází typu: Jejím chlebem je molekulární biologie, jejím revírem vesmír. A vlastně by to nebylo daleko od pravdy. Česká vědkyně pracuje ve švýcarském Lucernu v týmu Biotesc, který je součástí Evropské vesmírné agentury (ESA) a koordinuje biologické experimenty mířící na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Právě ona je tou, kdo musí experimenty mířící do vesmíru do puntíku připravit, a dohlíží pak i na to, aby správně proběhly. „Astronauti se vždycky tváří pozitivně a usmívají se. V reálu ale často mají třeba bolesti hlavy kvůli beztížnému stavu. Někdy si až říkáte, jak takovou chybu mohou udělat, ale pravděpodobně je to zrovna tím,“ vypráví o své práci v rozhovoru pro týdeník Hrot.

Jak se člověk do takového týmu dostane? Proběhlo výběrové řízení?

Ano. Rozhodlo, že mám odpovídající vzdělání, které doplňuje zbytek týmu. Máme tam biochemika, biology a fyziky. Výhodou byl asi také můj široký záběr, dělala jsem něco v botanice, mám zkušenost z laboratoří s buněčnou kulturou. Posuzovaly se i jazykové schopnosti a pomohlo mi asi také to, že jsem půl roku učila v Zambii.

Co jste v Zambii dělala?

Bylo to na takové vesnické škole. Nepřišla jsem tam jako učitelka, která umí učit, byla to praxe po vysoké škole. Šlo o to, využít při učení biologie a fyziky různé jednoduše dostupné materiály a dělat s nimi experimenty, které by děti zaujaly. Stačí PET lahev, balonek, voda a máte šanci děti nadchnout a učební efekt je dlouhodobější. My v centru Biotesc podporujeme i edukativní programy astronautů. Oni mimo jiné natáčejí videa pro školy v rámci programu ESA Education. Ukazují experimenty na jednoduchých věcech, což je ve stavu beztíže pro děti hodně zajímavé. Takže i tento aspekt v mém životopisu zaujal.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit