Neekologické a karcinogenní. Vyplatí se levné čínské tonery?

Neekologické a karcinogenní. Vyplatí se levné čínské tonery?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Podle Asociace renovátorů tonerů koupí Češi ročně přes tři miliony originálních tonerových kazet. Zároveň, ale také pořídí kolem čtyř milionů alternativních tonerů. Ty pochází většinou z Číny a často jsou zdravotně závadné. Obsahují totiž karcinogenní látky, které nejenže ohrožují náš nervový systém, ale zároveň znemožňují případnou recyklaci těchto kazet. I výrobky z recyklátu by totiž byly zdraví nebezpečné. Ekonomickým i ekologickým řešením jsou přitom kvalitní renovované tonery, které se dají znovu naplnit a na konci životnosti i 100% recyklovat.

Alternativní kazety, většinou asijského původu, jsou levné, nově vyrobené a „neznačkové“. Jejich tonerový prášek a plasty mohou obsahovat vysoké hodnoty karcinogenních látek. Německý zkušební ústav LGA provedl testování nově vyrobených kompatibilních kazet a testování evropských renovovaných tonerů. Testováno bylo osm kusů různých kompatibilních tonerů, u kterých bylo zjištěno překročení limitu nebezpečné látky až o 8 500 procent a celkové překročení limitů v 19 různých případech. U renovovaných tonerových kazet nebylo zjištěno žádné překročení limitů nebezpečných látek. „Nekvalitní kazety jsou vyráběné z levných a někdy i nebezpečných součástek. Navíc se nedají renovovat ani recyklovat. Jakmile jsou vypotřebované, končí na skládkách nebo ve spalovnách. Uživatelé si nikdy nemohou být jistí tím, jaký dopad má jejich používání na zdraví všech, kdo s nimi zacházejí,“ komentoval výsledky testu Jan Mára, obchodní ředitel společnosti Armor. 

Při nákupu tonerových kazet máte na výběr ze tří možností:

  • pořídit novou originální kazetu od výrobce tiskárny 
  • sáhnout po levné asijské alternativě, která s sebou ale nese řadu rizik
  • zvolit renovovanou kazetu.   

U originálů je třeba počítat s vyšší cenou. U levných alternativ zase s kolísající kvalitou, neověřenou kapacitou i možnými zdravotními riziky. Řešením jsou proto kvalitní renovované kazety. Díky nižší ceně znamenají oproti originálům automaticky finanční úsporu. Přitom si zachovávají všechny zásadní vlastnosti kazet od výrobců tiskáren a jsou zdravotně nezávadné. Například výrobce renovovaných kazet Armor navíc nabízí ucelený program jejich renovace a recyklace – OWA. „Prázdné originální kazety od zákazníků vybereme a odvezeme je. Ty, které byly použity zatím poprvé, renovujeme. To znamená, že zachováme původní plastové tělo, odsajeme z něj zbytky tonerového prachu a vyměníme opotřebované součástky. Kazetu pak znova plníme a je připravená k dalšímu použití. Tonery, které jsou na konci své životnosti, recyklujeme. Rozebereme je na jednotlivé materiály ty pak slouží jako vstup do výroby dalších věcí, třeba kancelářského vybavení,“ vysvětluje Jan Mára. 

Podle Asociace renovátorů tonerů ušetří každý renovovaný toner 637 gramů plastového odpadu, 956 gramů emisí CO2 a přírodní zdroje pro výrobu plastových částí. Během procesu se také vytřídí suroviny jako měď nebo hliník.

V rámci programu OWA vybere společnost Armor každoročně zpět kolem 800 tisíc tonerových a 2,3 milionu prázdných inkoustových kazet, které buď renovuje nebo recykluje. Podle Jana Máry tak šetří nejen přírodu, ale i peněženku svých zákazníků: „Používáním kvalitně renovovaných tonerů mohou firmy ušetřit 30–50 % nákladů na tisk. Nemluvě o výrazné přidané ekologické hodnotě a bezpečnosti tonerů,“ a dodává: „Proto spouštíme edukační kampaň Šetrný tisk, kterou chceme ukázat, jaké ekonomické i ekologické výhody renovace tonerů má. Na setrnytisk.cz bude k dispozici kalkulačka, ve které zjistíte kolik s renovovanými kazetami ušetříte, ale i jak díky nim snížíte svoji ekologickou stopu.“ 

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní