Navalnyj je za mřížemi. Putinovi ale stále hrozí KoZa

Největším protivníkem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina se může stát Spojenectví opomíjených, jež pomohl inspirovat Alexej Navalnyj.

Koalicija zadolbannych (či „zajobannych“, jak praví méně učebnicová verze termínu) je volné uskupení lidí, kteří nijak zvlášť nehorují pro prominentního disidenta Alexeje Navalného, ale jsou ochotni jej podpořit, protože mají plné zuby Putina. Tak k tomu směřuje sám Navalnyj, tvrdí expert na Rusko Mark Galeotti z londýnského think-tanku Royal United Service Institute.

Pokud je tomu skutečně tak, může to ze strany Navalného být šikovný tah, protože on sám toho v následujících dvou letech a deseti měsících mnoho nestihne. Bude tou dobou na Sibiři v kárném táboře, kam jej minulý týden poslal moskevský soud.

Navalnyj „protrhl“ podmínku z roku 2014 (v procesu, jejž nakonec vyhrál) tím, že se během podzimního kómatu nepřihlásil v určeném termínu ruské policii za účelem výkonu ochranného dohledu. Proti jeho uvěznění protestovaly v celém Rusku desetitisíce lidí, tedy méně než po jeho zatčení 17. ledna při příletu do Německa. 

Naopak policie ještě přitvrdila a připsala si rekordní počet zatčených. KoZa tak možná bude potřebovat ještě nějaký impulz navíc.