Muzikanti na mizině. Covid likviduje hudební průmysl

Koncertní i festivalový byznys patří mezi nejhůř zasažené sektory ekonomiky. Přesto se muzikanti a pořadatelé akcí dočkali jen minimální pomoci.

Muzikanti na mizině. Covid likviduje hudební průmysl
ilustrační foto | Profimedia.cz

Pořadatelé kvůli epidemii čínské chřipky zrušili velké festivaly jako Rock For People, Mighty Sounds nebo Brutal Assault. Zajít chuť si musí nechat také fanoušci, kteří si chtěli v létě naživo poslechnout legendární Iron Maiden nebo Guns N’ Roses. Odvolané hudební akce se od jara dají počítat na stovky. Pro lidi pracující v hudební branži jsou dopady drtivé.

„Ze zhruba 120 plánovaných koncertů jsme jich museli zrušit nebo přesunout kolem stovky,“ počítá Petr Fořt z agentury Skybrand, která zastupuje například kapely Horkýže Slíže nebo Gaia Mesiah. Asi polovinu akcí se podle něj sice podařilo nahradit jinými, improvizace ale zdaleka nemohla nahradit ušlé tržby. A propad oproti plánům na rok 2020 byl ještě větší.

Pořadatelé a muzikanti jsou ovšem jen pověstným vrcholem ledovce, který je v hudební branži nejvíc vidět. Za nimi stojí ale další tisíce lidí – techniků, zvukařů nebo osvětlovačů –, kteří přišli o byznys taky.

Pomoc hudebnímu průmyslu má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu. Program Covid – Kultura s připravenými 900 miliony korun ale prakticky nefunguje. Na pomoc dosáhne jen zlomek ze zhruba 130 tisíc lidí, kteří se hudbou, pořádáním koncertů nebo zajišťováním technického zázemí živí. Do konce minulého týdne přišly na úřad žádosti jen na asi 76 milionů. A ani u těch není jisté, jestli uspějí.

Více o dopadech koronavirové epidemie se dočtete v aktuálním čísle týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní