Metnar a turecká elektrárna

Do zamotaného příběhu okolo zfušované turecké elektrárny Adularya je zapleteno hodně osob včetně současného ministra obrany Lubomíra Metnara.

Metnar a turecká elektrárna
Ministr obrany Lubomír Metnar byl jako bezpečnostní ředitel Vítkovic v roce 2016 informován o vadných kotlech v elektrárně Adularya. K řešení problému však nepřispěl. | Profimedia.cz

Dvanáctimiliardová ztráta, kterou utrpěla Česká exportní banka a pojišťovna EGAP při financování turecké elektrárny Adularya, bude mít zřejmě soudní dohru. Podle dobře informovaného zdroje týdeníku Hrot šetří několik kauz spojených s tímto případem Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou.

To, že se kolem kauzy Adularya „něco“ děje, potvrzuje odpověď z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). „Doporučuji obrátit se na Vrchní státní zastupitelství v Praze, které je činné v několika trestních věcech souvisejících s činností České exportní banky a EGAP včetně projektu Adularya,“ uvedl mluvčí NSZ Petr Malý. Jenže pražský úřad na zaslané dotazy ani po urgenci neodpověděl.

Pokud se tato zpráva potvrdí, bude to znamenat posun v přístupu státních orgánů k miliardové kauze. Zatím totiž převažovala nevůle se případem Adularya zabývat. Může to souviset s tím, že se týká celé řady vlivných lidí včetně jednoho vlivného průmyslníka s medailí Za zásluhy o stát od prezidenta Miloše Zemana a ministra současné české vlády. K tomu ale za chvíli.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit