Markus Wolf: Dali jsme Evropě 50 let míru

Ruské tajné služby jsou nějak z formy. S novičokem to neumějí; jejich terče obvykle přežijí, v Anglii i na Sibiři. Nálož určená pro bulharského kšeftmana jim zase vybuchne na českém venkově. Rubrika Tardis si proto zašla pohovořit s člověkem, kterému se v jeho době na podobném poli dařilo podstatně lépe – s šéfem východoněmecké rozvědky Markusem Wolfem.

Markus Wolf: Dali jsme Evropě 50 let míru
Markus Wolf | Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Jak s odstupem nahlížíte na své působení v čele východoněmecké rozvědky? Konal jste správně?

Výzvědné služby Východu a Západu daly Evropě padesát let míru, nejdelší dobu, jakou ten světadíl kdy zažil. Dělaly to tak, že udržovaly své vůdce informované, aby nebyli překvapení.

A nepřišlo vám za těch 34 let ve funkci, během nichž jste mohl cestovat, že možná nemáte úplně pravdu?

Kdykoli jsme se setkali s nelichotivým vykreslením sebe sama, první otázka, kterou jsme si kladli, nebyla: Je to pravda? Bylo to: Co se oni snaží zakrýt tím, že nás z tohohle osočují? Jak jste jednou dobře zvládli tenhle způsob mentální obrany, málokterá kritika se vás dotkla.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit