Má se česká ambasáda přesunout do Jeruzaléma? Po válce bude času dost

Říká se tomu být papežštější než papež

Má se česká ambasáda přesunout do Jeruzaléma? Po válce bude času dost
ilustrační foto | Tomáš Turek, týdeník Hrot

Jinak se výzvy některých vládních i opozičních politiků, kteří v reakci na teroristický útok Hamásu na Izrael požadují přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, dají těžko nazvat. Navíc otevírat tuto záležitost doslova pár hodin po propuknutí válečného konfliktu je naprosto zbytečné. Když už si někteří politici myslí, že by se ambasáda měla přesunout, ať to řeší v mírové době.

Jde totiž o velmi zásadní otázku, která může způsobit více škody než užitku, byť se běžnému českému občanovi, který se o Blízký východ do detailu nezajímá, může zdát jedno, kde bude české velvyslanectví sídlit. Status Jeruzaléma není dodnes vyřešený a v izraelsko-palestinském konfliktu jde o velmi citlivé téma. Dodnes do tohoto města přesunuly své ambasády pouze USA, Guatemala, Honduras a Kosovo. Ostatní – včetně zemí Evropské unie – zůstávají v Tel Avivu.

Rozhodnout o přestěhování českého velvyslanectví tak sice může být velmi silné gesto vůči našemu izraelskému spojenci, ovšem ze strany Palestinců a arabských zemí by to mohlo být chápáno jako provokace – a to ne v tu zrovna nejvhodnější dobu. Ať Česká republika řeší možný přesun ambasády, ale krůček po krůčku, podle přísných diplomatických pravidel a koordinovaně s Evropskou unií. Tato věc se nedá uspěchat.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit