Ludwig von Mises: Z černého bělocha neuděláš

O tématech, které hýbou západní společností, jsme tentokrát hovořili s klasikem liberalismu a významným zástupcem rakouské ekonomické školy Ludwigem von Misesem

Ludwig von Mises: Z černého bělocha neuděláš

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Tématem dnešních politických bojů je stejně jako ve vaší době rovnost lidí různých ras, pohlaví a dalších menšin. Co o tom soudíte?

Nic nestojí na tak slabých nohou jako tvrzení o údajné rovnosti všeho, co má lidskou tvář. Lidé jsou si naprosto nerovni. Dokonce mezi sourozenci existují ty největší odlišnosti tělesných a duševních vlastností. Příroda se ve své tvorbě neopakuje. Nevyrábí sériové zboží. Člověk vycházející z její dílny nese pečeť individuálního, jedinečného, neopakujícího se.

Spojené státy nyní žijí takzvaným systémovým rasismem. Jak by k tomu měl liberální člověk přistupovat?

Lidé jsou a zůstanou nerovni. Střízlivé a účelové úvahy mluví pro to, aby se s lidmi zacházelo před zákonem stejně. Je nad lidské síly učinit z černocha bělocha. Můžeme však propůjčit černochovi tatáž práva jako bělochovi a poskytnout mu tím možnost dosáhnout za stejné výkony totéž. Víc liberalismus nechtěl a nemohl chtít.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit