Lékem na inflaci je nezávislost, říká Zdeněk Tůma

Chtít od ČNB, která má záporný kapitál, aby posílala peníze do rozpočtu, je mimo mé chápání, říká exguvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Lékem na inflaci je nezávislost, říká Zdeněk Tůma
Zdeněk Tůma | Tomáš Novák týdeník HROT

Bývalý guvernér ČNB a předseda dozorčí rady ČSOB Zdeněk Tůma v rozhovoru s týdeníkem Hrot vysvětluje kromě jiného i to, proč si myslí, že centrální banky nastávající inflační tlaky zvládnou.

Sněmovna povolila ČNB jako trvalý instrument přímé financování státu v době, kdy tento instrument už není potřebný z měnových důvodů a vzniká obava z toho, že bude použit k financování státních dluhů. Navíc současný prezident bude před svým odchodem ještě jmenovat nového guvernéra ČNB. Nezahráváme si s ohněm?

Centrální banka je velmi mocná instituce. V případě ČNB navíc integruje i oblast dohledu nad finančním trhem, což některé jiné banky nemají. Pokud bychom se obávali, že centrální banka bude páchat škody, tak na to má dost nástrojů už dnes a nepotřebuje nové. Jsem spíše pro to, aby ČNB možnost odkupů měla pro případ nenadálých krizí. Ve finanční krizi se ukázalo, že centrální banky hrají nejen roli posledního věřitele, ale v určitých situacích musí nahrazovat i funkce peněžního trhu. Doufejme, že to v dohledné době nebude potřeba, jako to nebylo potřeba skoro sto let před touto finanční krizí. 

Ale přitom samozřejmě předpokládám, že ČNB se bude chovat, jako se chovala v minulosti. Nezávisle na politickém vedení země. Buď věřím, že nezávislé instituce zůstanou nezávislé i v budoucnu, nebo tomu nevěřím, ale pak řeším daleko hlubší problém stability demokracie.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit