Lékem na inflaci je nezávislost, říká Zdeněk Tůma

Chtít od ČNB, která má záporný kapitál, aby posílala peníze do rozpočtu, je mimo mé chápání, říká exguvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Lékem na inflaci je nezávislost, říká Zdeněk Tůma
Zdeněk Tůma | Tomáš Novák týdeník HROT

Bývalý guvernér ČNB a předseda dozorčí rady ČSOB Zdeněk Tůma v rozhovoru s týdeníkem Hrot vysvětluje kromě jiného i to, proč si myslí, že centrální banky nastávající inflační tlaky zvládnou.

Sněmovna povolila ČNB jako trvalý instrument přímé financování státu v době, kdy tento instrument už není potřebný z měnových důvodů a vzniká obava z toho, že bude použit k financování státních dluhů. Navíc současný prezident bude před svým odchodem ještě jmenovat nového guvernéra ČNB. Nezahráváme si s ohněm?

Centrální banka je velmi mocná instituce. V případě ČNB navíc integruje i oblast dohledu nad finančním trhem, což některé jiné banky nemají. Pokud bychom se obávali, že centrální banka bude páchat škody, tak na to má dost nástrojů už dnes a nepotřebuje nové. Jsem spíše pro to, aby ČNB možnost odkupů měla pro případ nenadálých krizí. Ve finanční krizi se ukázalo, že centrální banky hrají nejen roli posledního věřitele, ale v určitých situacích musí nahrazovat i funkce peněžního trhu. Doufejme, že to v dohledné době nebude potřeba, jako to nebylo potřeba skoro sto let před touto finanční krizí. 

Ale přitom samozřejmě předpokládám, že ČNB se bude chovat, jako se chovala v minulosti. Nezávisle na politickém vedení země. Buď věřím, že nezávislé instituce zůstanou nezávislé i v budoucnu, nebo tomu nevěřím, ale pak řeším daleko hlubší problém stability demokracie.

Když se podíváme na institucionální nastavení centrálních bank, tak zde máme tři pilíře moci. Zákonodárnou, výkonnou a soudní. Nechci dávat centrální banku na úroveň moci soudní, ale je to podobný případ, kdy se od vládce oddělila část jeho moci a funguje na něm nezávisle právě proto, aby nedocházelo k politickému zneužívání. V posledních dekádách to velmi dobře funguje a je vidět, že centrální banky svou roli plní velmi dobře.

A bude to fungovat i dál?

Vidíme ataky ve světě, ale i u nás. To problém samozřejmě je, ale to je problém samotné demokracie, protože s tím dochází k útoku na část výkonné moci. Pro mě proto bylo velmi varující, když nastoupil v roce 2016 Trump, atakoval Fed a říkal, co mají dělat se sazbami. Říkal jsem si, že to je neuvěřitelné, ale děje se to v Americe a u nás je to dobré. Do doby před několika dny, kdy si náš premiér s prezidentem notují, že by centrální banka neměla zvyšovat sazby. Když je nyní ČNB nezvedne, bude vypadat, že podléhá politickému tlaku, když je zvedne, bude veřejně prezentovat konflikt s vládou. Obojí je špatně. A k tomu představa, že by ČNB měla dividendou doplňovat fiskální zdroje, je stejný případ. Kdyby si pánové přečetli zákon, věděli by, že nejprve má pokrýt negativní kapitál a naplnit rezervní fondy. Chtít po instituci, která má záporný kapitál, aby posílala peníze do rozpočtu, je mimo mé chápání. Je to úplně absurdní. 

Takže ta vaše otázka je namístě. Myslím, že v technické rovině centrální banka tu pravomoc potřebuje, a chci věřit, že ji použije jen v těch případech, kdy je to nezbytně nutné. V okamžiku, kdy se ta nezávislost začne drobit, je každá další pravomoc samozřejmě problém.

V rozhovoru pro tištěný týdeník Hrot Zdeněk Tůma také vysvětluje, proč se v dobách předražených nemovitostí rozhodl s přáteli založit nemovitostní fond i jak moc věří v konzervativní DNA obyvatel Česka.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní