Ledovou sprchou k objevům

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je onemocnění, u kterého vám při plném vědomí postupně ochabují svaly a léčit ho zatím neumíme. V posledních letech ale došlo k několika zásadním objevům.

Ledovou sprchou k objevům
V sobotu 11. září se konala pravidelná akce Prague City Swim, jejímž cílem je prostřednictvím závodů v plavání přispět na boj s onemocněním ALS a zároveň na toto onemocnění upozornit. Plave se v Amsterodamu i Londýně, ale Praha je jediným místem, kde se závodů se svým týmem na plovacích deskách účastní i samotní pacienti. | foto Tomáš Turek, týdeník HROT

Bill Gates, Mark Zuckerberg, George W. Bush a miliony dalších lidí si v létě 2014 vylili kyblík ledové vody na hlavu a nominovali tři další, kteří to měli zopakovat. Cílem bylo zvýšit povědomí o nemoci ALS a získat finance na výzkum – kdo se polil, měl poslat deset dolarů, kdo odmítl, sto. Za opomenutí charitativní části byla řada účastníků kritizována, i tak ale podle ALS Asociace letní výzva přinesla na výzkum onemocnění ALS po celém světě 335 milionů dolarů (přes sedm miliard korun).

„Díky Ice Bucket Challenge, kyblíkové výzvě, došlo k objevu několika genů a celý výzkum se hodně posunul, ale stále ne dost,“ říká Lenka Šlachtová z Univerzity Karlovy, vedoucí první specializované laboratoře zkoumající genetické a epidemiologické příčiny vzniku ALS u slovanské populace. „Naším cílem je zmapovat středoevropskou komunitu, které se systematicky zatím nikdo nevěnoval. Kombinací genetického a epidemiologického přístupu chceme získat přehled a identifikovat cíle, na které se máme v dalším výzkumu a při hledání vhodné léčby soustředit,“ popisuje vědkyně, která má k výzkumu této nemoci i osobní motivaci – ALS trpěl její otec.

Lenka Šlachtová, Ph. D.
Vedoucí výzkumné laboratoře na Univerzitě Karlově, která se zaměřuje na studium genetických a epidemiologických příčin vzniku ALS. Kromě toho před lety založila spolek ALSA sdružující pacienty a odborníky.
Lenka Šlachtová, Ph. D.
foto Tomáš Turek, týdeník HROT

Příčina onemocnění je multifaktoriální, to znamená, že roli hraje genetika i životní styl a vlivy prostředí. „Většina pacientů si na začátku projde fází hledání příčiny. Snaží se zjistit, co udělali špatně – zda příliš pracovali, byli pod velkým stresem či přechodili nějakou nemoc… Důvody rozvoje ALS jsou ale u každého pacienta jiné a v drtivé většině případů se jedná o souhru několika faktorů,“ vysvětluje Šlachtová.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit