Hraniční stopka pro kůrovce

Na Šumavě u hranice s Rakouskem vznikla ochranná zóna proti kůrovci. Má zamezit šíření škůdce do lesů rakouského kláštera.

Hraniční stopka pro kůrovce
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Správa Národního parku Šumava od března odkorňuje stromy napadené kůrovcem v okolí Smrčiny. Podél hranice vzniklo půlkilometrové ochranné pasmo, které má zabránit šíření škůdce do hospodářských lesů na rakouské straně. Jde o výsledek dohody mezi českou stranou a klášterem Schlägl, který vlastní pozemky těsně přiléhající k území parku. 

Jde spíše o preventivní opatření. Podle dosavadních poznatků se kůrovec šíří přes hranice jen velmi omezeně. „Schlägl je v tom docela neústupný a poukazuje na to, že pokud by mu vznikly nějaké škody, tak je bude po České republice požadovat. Zatím to ale vypadá, že žádná škoda nevznikla,“ říká ředitel národního parku Pavel Hubený.

Zásahy kritizují někteří ekologové, park i klášter však považují vznik ochranného pásma za přijatelný kompromis. „Máme zase dohodu, podle které se čerstvě napadené kůrovcové dřevo zpracovává. To je pro nás strašně důležité, protože to pomáhá chránit náš les,“ říká hlavní klášterní lesník Johannes Wohlmacher. 

Podobná dohoda mezi Českem a rakouskými mnichy už v minulosti existovala, před třemi lety však přestala platit kvůli novele zákona o ochraně přírody a s tím souvisejícím začátkem prací na nové zonaci parku. V podstatě tak jde o návrat do situace před rokem 2017. 

Reportáž z Šumavy z hranice mezi národním parkem a klášterními lesy si můžete přečíst v týdeníku Hrot, který vychází v pondělí 20. července 2020. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní