Rakouský svatý boj s českým lýkožroutem

Na Šumavě u hranice s Rakouskem vznikla ochranná zóna proti kůrovci. Má zamezit šíření škůdce do lesů rakouského kláštera.

Rakouský svatý boj s českým lýkožroutem
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Přes parkoviště se hrne početná skupina halasících českých dětí směrem ke klášteru Schlägl s restaurací s českým personálem i vlastním pivovarem. Jejich rodiče v době omezených možností cestování zřejmě využili příležitost a vyvezli drobotinu aspoň pár kilometrů za hranice pod horu Smrčina na rakouskou stranu Šumavy. Pod sloganem „Lyžujte v Rakousku, bydlete na Lipně“ je region oblíbený nejen díky lyžařskému areálu Hochficht v zimních měsících, ale i českými letními turisty a pracujícími pendlery.

My však do Horních Rakous nepřijeli kvůli gastronomickým a sportovním požitkům, a tak se poohlížíme po muži, jehož nám v předstihu popsal ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený. „Pořád kouří a je to fakt drsnej vyjednavač,“ vystihl Hubený Johannese Wohlmachera. Poměrně trefně, jak si záhy potvrzujeme.

Hlavního klášterního lesníka skutečně nacházíme u popelníku před administrativní budovou premonstrátského kláštera s cigaretou v ruce. Robustní muž je oblečen v kostkované košili, vestě s kapsami a pohodlných kalhotách, ideálním oblečení pro někoho, kdo tráví značnou část pracovní doby v lese. Stejný outfit má i na fotografii v návštěvnickém centru kláštera. Při pohledu z jiného úhlu se však úbor na portrétu mění na mnišské roucho. A právě s tímto mnichem mají zástupci národního parku i ministerstva životního prostředí za sebou tři roky intenzivního, „drsnýho“ vyjednávání. Téma? Šumavský kůrovec ohrožující klášterní lesy, a tedy i samotné ekonomické fungování kláštera Schlägl.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit