Krize v pohraničí, pohoda v Praze

Krize na trhu práce? Jak kde. Stále chybí velké množství pracovníků.

Krize v pohraničí, pohoda v Praze
Výroba ve Škoda Auto | Archiv

Z detailních statistik úřadu práce lze vyčíst, že v Plzeňském kraji klesl oproti loňskému říjnu počet nabízených volných pracovních míst o jednu třetinu – z 37 tisíc na necelých 25 tisíc. Více než třetinový pokles zaznamenal Karlovarský kraj. Naopak v Praze za posledních 12 měsíců počet volných pozic vzrostl o devět tisíc na 81,5 tisíce.

Na úrovni okresů vykazovalo ke konci října největší přírůstek volných pracovních míst město Brno – meziročně o 35 procent na 15 tisíc. Růst o více než deset procent zaznamenalo také Berounsko, Kolínsko, Kutnohorsko, Praha-západ a Chomutovsko. Naopak v některých příhraničních okresech, hlavně na Domažlicku, Tachovsku, Karlovarsku a Bruntálsku, se za poslední rok snížil počet nabízených míst zhruba na jednu polovinu.

Jak upozornil Jacek Kowalak, generální ředitel české pobočky personální agentury Randstad, v oborech e-commerce a logistiky poptávka po zaměstnancích dál roste. „Uplatnění v nich nacházejí i lidé z oborů, které byly současnou krizí tvrdě postiženy a fungují jen velmi omezeně nebo vůbec. Například v jednom z největších distribučních center ve středních Čechách tvoří nyní až 30 procent zaměstnanců lidé, kteří dříve pracovali v oblasti HORECA (hotely, restaurace a kavárny, pozn. red.),“ zmínil Kowalak.

Podle vyjádření personální agentury Grafton Recruitment chybí i teď, v době krize v důsledku pandemie koronaviru, velké množství pracovníků. „Nejvíce firmám chybějí operátoři výroby, CNC operátoři, brusiči, zámečníci, kontroloři kvality a svářeči,“ uvedla marketingová manažerka Graftonu Jitka Součková. Těžko se obsazují také pozice technologů, programátorů, konstruktérů a elektroinženýrů.

I přes přetrvávající nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků začaly mzdy v českém průmyslu stagnovat, či dokonce klesat. Výjimku tvoří Královéhradecký kraj a částečně též Středočeský. Stagnace či pokles mezd se stávají realitou hlavně v Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z průzkumu mezd, který Grafton Recruitment provedl během podzimu.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní