Politicky nekorektní virus

Studie v USA odhaluje výrazně vyšší úmrtnost na koronavirus u černochů a indiánů, než je tomu u obyvatel evropského či asijského původu.

Politicky nekorektní virus
ilustrační foto | Profimedia.cz

Na 100 tisíc Afroameričanů připadá ve Spojených státech amerických 108 úmrtí na koronavirus, zatímco u původních obyvatel (tedy indiánů) se jedná o 90 úmrtí. Latinoameričané vykazují 73,5 úmrtí, Američané evropského původu 54 a Asijci 45 úmrtí na 100 tisíc osob. Takové jsou výsledky studie, kterou zveřejnila APM Research Lab; zahrnuje období od počátku epidemie do 13. října.

Spojené státy drží světové prvenství, co se týká absolutního počtu zemřelých na covid-19. Podle posledních známých čísel se jedná o 240 tisíc případů. Studie APM Research Lab dodává, že je mezi nimi nadproporční počet etnických menšin. Například Afroameričané tvoří 12,4 procenta celkové populace USA, ale 20,8 procenta všech obětí koronaviru.

Rozdíl v úmrtnosti se objevuje ve všech federálních státech a zvláště výrazný je v Michiganu, Minnesotě a Wisconsinu (úmrtnost je v případě Afroameričanů zhruba pětinásobná oproti většinové populaci).

Prvenství USA se týká absolutního počtu zemřelých na koronavirus, nikoli relativních hodnot. Pokud nepočítáme malé San Marino, hranici 100 zemřelých na 100 tisíc obyvatel nedávno překročily dvě lidnatější země – Belgie a Peru. V rozmezí 70 až 82 zemřelých na 100 tisíc obyvatel se pohybuje devět zemí – Španělsko, Británie, USA, Brazílie, Bolívie, Chile, Argentina, Mexiko a Ekvádor.

Pro srovnání: Česko je zatím na hodnotě 39 mrtvých na 100 tisíc, nicméně v posledních týdnech nejvíce postižené země světa rychle doháníme.

Poněkud jiný pohled na nerovné promoření populace koronavirem uvádí demografický web Citypopulation.de. Jeho detailní mapy potvrzují domněnku, že covid-19 postihuje hlavně velké městské aglomerace. Mezi nejvíce zasažená velkoměsta patří New York (288 zemřelých na 100 tisíc obyvatel), Madrid (162), Boston (148), Lima (147), Santiago de Chile (121), Rio de Janeiro (120) a Liverpool (116 obětí na 100 tisíc).

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní