Konec oslav, přichází bolehlav

Nástupce dnešní ministryně financí převezme státní kasu v otřesném stavu.

Alena Schillerová zasekla největší sekery v české historii a její bezhlavé zvyšování mandatorních výdajů udělalo z budoucí konsolidace eráru nezáviděníhodný úkol.

Už čtení předvolebních programů vzbuzovalo obavy, zda má opozice skutečně realistický plán, jak dát veřejné finance do pořádku. Před volbami mohl volič doufat, že za absenci konkrétních návrhů úspor může populismus. První dojmy z povolebních dní ale naznačují, že ani ODS, jíž s největší pravděpodobností připadne ministerstvo financí, skutečně žádné výpočty v ruce nemá.

Favorit na ministra financí Zbyněk Stanjura minulý týden bez zabíhání do detailů nastínil cíl: ušetřit ve výdajích na příští rok 125 miliard korun. Když měl ale v televizní debatě s Alenou Schillerovou ambiciózní plán obhájit ekonomický expert ODS Jan Skopeček, shořel jako papír.

Skopeček prozradil jen tři body: provozní úspory, revizi slev na jízdné a rušení mrtvých duší ve státní správě. Když mu ale Schillerová s úsměvem odvětila, že tím ušetří přinejlepším deset miliard, zmohl se jen na alibistické „od vás jsme neviděli nic“. V debatě prohrál na plné čáře, a to v souboji s – slovy Mojmíra Hampla – nejhorší ministryní financí české historie.

Programové týmy vznikající koalice mají ještě několik týdnů na přípravu realistických opatření. Budou muset odhodit opatrnost a přiznat, že náprava dnešního marasmu bude bolet. A pokud k tomu nenajdou odvahu, pořád můžou povolat experta na nepopulární „tupé škrty“ Miroslava Kalouska.