Komentář: Evropa zelená, Česko stagnuje

Proč Češi musejí své miliardové investice do zelené energetiky vyvážet?

Komentář: Evropa zelená, Česko stagnuje
Propastné rozdíly způsobuje diskriminace takzvaných velkých fotovoltaik v Česku, tedy jiných než střešních řešení. | Tomáš Novák týdeník HROT

Evropská energetika za rok 2020 ohlásila přelomovou skutečnost, že objem elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů vůbec poprvé překonal množství elektřiny z fosilních elektráren. Česká republika si však nepřipsala úplně lichotivý výsledek, protože v EU dosáhla vůbec nejmenšího podílu elektrické energie z obnovitelných zdrojů (12 procent). Dokonce i tradičně uhelné Polsko loni vyprodukovalo 17 procent zelené energie. Pro úplnost, v „elitní“ společnosti států se zelenou výrobou pod 20 procent se za námi umístilo už jen Maďarsko a Bulharsko. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Ember.

Příležitosti v zahraničí

Co děláme pro to, abychom se dostali mezi vyspělé země v energetice? Z regulatorního pohledu a podnikatelského rámce v podstatě nic. Svědčí o tom data ze solární energetiky, která je na úrovni celé EU právě tím rozhodujícím faktorem, jenž vytáhl obnovitelnou energetiku nad zdroje fosilní. Zatímco loni v Česku vzrostl instalovaný výkon fotovoltaiky o zanedbatelných 50 MW, v Maďarsku to bylo o 600 MW a v Polsku o 2200 MW.

Jak už víme, tyto propastné rozdíly způsobuje diskriminace takzvaných velkých fotovoltaik, tedy jiných než střešních řešení, oproti ostatním zdrojům, které mají v energetickém mixu svou podporu. Nemožnost účastnit se aukcí je toho smutným příkladem.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit