Kellner ladí Novu

Kellner, Zach, Soukup. Tuzemské televize jsou už kompletně v rukou českých byznysmenů. Co můžeme čekat?

Kellner ladí Novu
Převzetí Novy zřejmě odbrzdí i „řešení“ kolem kolabující mediální agentury Médea, kterou vlastní mediální podnikatel a majitel TV Barrandov Jaromír Soukup a čínská skupina CITIC. | Profimedia.cz

Tři roky poté, co Ivan Zach v tandemu s kamarádem Vladimírem Komárem vyplatili švédskou mediální skupinu MTG z TV Prima, dokončil proces počeštění tuzemských televizí Petr Kellner. Nejbohatší Čech a jediný vládce skupiny PPF po získání všech potřebných povolení přebírá Novu společně s desítkami dalších stanic skupiny CME. 

Dotáhl tím několik měsíců dohodnutý obchod za 2,1 miliardy dolarů, tedy v přepočtu za 48 miliard korun. Z Kellnera se rázem stává nejsilnější mediální hráč v Česku, neboť Nova dlouhodobě patří k médiím s největším zásahem a její zpravodajství je dlouhodobě nejsledovanějším televizním pořadem v tuzemském éteru. 

Razantně tím zamíchal mocenské karty na trhu, kde dosud dominovala média ze svěřenských fondů Andreje Babiše na jedné straně a majitele skupiny EPH Daniela Křetínského na straně druhé. Vždyť celá skupina, která provozuje kromě Česka úspěšné stanice také na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku a ve Slovinsku, se může spolehnout na více než 45 milionů diváků. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit