Když kotel netáhne

Za zfušovanou elektrárnu v Turecku nejspíš zaplatí čeští daňoví poplatníci. Skutečný viník – rakouský Andritz – zřejmě vyvázne bez postihu.

Když kotel netáhne
Turecká elektrárna Adularya se měla stát cennou referenční stavbou, ale místo toho přivedla strojírny Vítkovice k bankrotu. | Archiv

Představte si, že si necháte od jakékoli firmy postavit rodinný domek. Je skoro dokonalý, ale po pár týdnech zjistíte, že nefunguje kotel. Vše je v záruce, takže zavoláte firmě, která vám domek postavila na klíč, a ta donutí subdodavatele k nápravě problému. Tak by to mělo fungovat i ve velkém byznysu. Ale ne vždy je tomu tak. 

Kauza nepovedené elektrárny Adularya, kterou postavilo v Turecku konsorcium vedené firmou ze skupiny Vítkovice, je poměrně známá. Včetně bolestivého faktu, že čeští daňoví poplatníci ve výsledku nejspíš zaplatí účet ve výši až 12 miliard korun. Zatímco Češi a Turci na sebe přehazují vinu, hlavní viník celé kauzy uniká pozornosti i odpovědnosti.

Týdeník Hrot hovořil s pěti projektanty, inženýry či stavbyvedoucími, kteří se na problémové stavbě v Turecku podíleli. Všichni se shodují, že chyba vznikla u rakouského subdodavatele Andritze, který dodal konstrukčně vadné kotle. Podivné je, že Vítkovice ani nikdo jiný z české strany nepřiměl Rakušany nést odpovědnost za jejich selhání. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit