Když infarkt, tak jedině v Česku

Když infarkt, tak jedině v Česku
ilustrační foto | Shutterstock.com

Zálibou velké části české, hlavně starší, populace je nadávat takřka na všechno a vzpomínat, jak že to prý perfektně fungovalo za jejich mládí. Remcalům se nelíbí současný stav bezpečnosti, zdravotnictví a mnoha a mnoha dalších věcí. V tomto případě je to spíš problém už špatně fungující hlavy. Před časem jsme se v jednom z Hrotů věnovali tématu, co všechno nefunguje, tentokrát jsme to vzali z druhé strany a podívali se, co naopak bez problémů funguje. Ukázalo se, že takových věcí jsou spousty a mnohdy je už ani nevnímáme a bereme je jako samozřejmost. Nejde jen o bezpečnostní složky, ale mimo jiné i o již zmíněné zdravotnictví, alespoň některé jeho obory. Když už dostat infarkt, tak nejlépe v Česku, takovou péči nedostanete skoro nikde jinde. Více k tématu najdete v novém vydání týdeníku Hrot.

Dřív to byl obor se špatnou pověstí, kde se točilo obrovské množství peněz a ne vše se dělo v souladu se zákonem. Řeč je o kamenných hernách a kasinech. Obor už několik let drtí hlavně přísná regulace a online konkurence. Přesto se ještě najdou investoři, kteří věří, že i přes všechnu tuto nepřízeň je možné expandovat. Řeč je o nové „hazardní“ skupině Gelp Pavla Zákravského. Ten chce postupně skoupit alespoň část konkurence a vybudovat novou, a hlavně rentabilní herní skupinu. Bude to ale ještě velký boj.

Ten ostatně bude i ve zdravotnictví. Aktuálně se rozhořela bitka o státního pojištěnce mezi prezidentem a opozicí na straně jedné proti vládnoucí koalici na straně druhé. Prezident Miloš Zeman totiž vetoval zákon, který snižuje platby státu do zdravotnictví za státní pojištěnce. Ohrozil tak i vládní prioritu – automatickou valorizaci platby v následujících letech.

Zdravotnictví jistě bude velkým tématem nejen v dalších měsících, ale i letech, stejně jako kybernetická bezpečnost. Útoky hackerů jsou stále častější a umějí napáchat obrovské škody. Aby se jim firmy vyhnuly, mohou si objednat vlastního hackera. Jak taková ochrana v praxi funguje, kolik stojí a na co se soustředit, vysvětluje v rozhovoru etický hacker a majitel brněnské firmy Patron-IT Martin Haller.

V novém Hrotu najdete i další texty a nové informace, třeba o tom, jak vratné kelímky společnosti NickNack dobývají svět. Nebo o tom, proč v minulosti vznikaly státy a říše. Měsíc stará kontroverzní studie publikovaná v časopise Science Advances tvrdí, že nejsilnějšími státotvornými faktory v dějinách byli železný meč a osedlaný kůň.

Přeji vám příjemné čtení letního dvojčísla týdeníku Hrot. Další číslo časopisu vychází 29. srpna.